Zakład o powierzchni 22 927 stóp kwadratowych (2130 metrów kwadratowych) w miejscowości Mladá Boleslav będzie wspierał wszystkie nowe projekty i programy innowacji w Europie i na całym świecie dzięki korzystnej lokalizacji w okolicy innych zakładów produkcyjnych firmy i jej kluczowych europejskich klientów. Nowe centrum zostanie wyposażone w zaawansowany sprzęt opracowywania i testowania rozwiązań, który jest zdolny między innymi do tworzenia szybkich prototypów w 3D i skanowania laserowego czy przeprowadzania testów klimatycznych i symulacji, co gwarantuje przygotowanie centrum do zmieniających się potrzeb przyszłych klientów i branży.
 
Nowe centrum techniki i innowacji odzwierciedli umiejętności Henniges w zakresie badań i rozwoju oraz potwierdzi bogate doświadczenie techniczne firmy. Zasoby i dostęp do centrum umożliwią nam utrzymanie roli lidera w zakresie zapobiegania wibracjom i uszczelniania pojazdów oraz technologii oszklenia przy jednoczesnym podtrzymaniu zobowiązania do zapewniania innowacyjnych rozwiązań na rzecz klientów.
- wyjaśnia Larry Williams, prezes firmy Henniges Automotive.
 
W siedzibie w centrum Republiki Czeskiej centrum techniki i innowacji połączy możliwości badań i rozwoju oraz programów testów z innymi pobliskimi zakładami Henniges w celu zwiększenia synergii w procesach projektowania produktów, ich zatwierdzania i marketingu. Ponadto taka lokalizacja umożliwi firmie Henniges zacieśnienie relacji z klientami wśród europejskich producentów samochodów.
 
Co więcej, centrum wykorzysta długoletnią tradycję inżynieryjną w regionie do przyciągnięcia do pracy najlepszych pracowników i wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Obecne plany przewidują, że po otwarciu zakładu wiosną 2019 r. w centrum znajdzie zatrudnienie szesnastu pracowników, a liczba ta podwoi się w najbliższej przyszłości. Docelowo centrum zatrudniać będzie 75 pracowników, w tym specjalistów do spraw produktów i kierowników działów.
 
Utworzenie nowego centrum, które stanie się siedzibą główną na Europę firmy wiąże się z wykorzystaniem przez Henniges części rządowego bodźca inwestycyjnego w wysokości 1,8 miliona dolarów. Firma pozyskała te fundusze od czeskiego rządu w ramach programu zwiększania konkurencyjności przez przedsiębiorczość i innowacje Ministerstwa Przemysłu i Handlu. Na podstawie przedstawionego biznesplanu rząd przyznał firmie Henniges pierwszą dotację rządową ze względu na innowacje i korzyści społeczne, które inwestycja wniesie do regionu. Firma Henniges zainwestuje 3,6 miliona dolarów w sprzęt laboratoryjny i do przeprowadzania testów.
 
Z całej kwoty dotacji 600 000 dolarów zostanie wykorzystanych do zwiększenia zakresu sprzętu rozwoju i testów w nowym centrum. Pozostałe fundusze zostaną przeznaczone na budowę globalnego centrum kompetencji w zakładzie produkcyjnym firmy Henniges w miejscowości Hranice. Centrum kompetencji zajmie się zaawansowanymi procesami ekstruzji, na przykład opracowywaniem materiałów na bazie plastiku do gumowych uszczelek.
 
Jesteśmy bardzo wdzięczni za tak hojną dotację ze strony czeskiego rządu, a przy tym cieszymy się z tego, że nasze zaangażowanie w opracowywanie nowych i komercyjnie atrakcyjnych produktów spotkało się z uznaniem. Nie możemy doczekać się poszerzania naszej obecności w regionie i wnoszenia dalszego wkładu w kulturę innowacji w regionie oraz zaawansowaną technologicznie siłę roboczą.
- tłumaczy Williams.
 
Poza nowym centrum techniki i innowacji w Czechach firma Henniges planuje dalszą ekspansję w roku 2019, w tym budowę nowego zakładu produkcyjnego w RPA.