Duży dom, światłowód w garażu i brak możliwości przewiercenia się przez ściany – przed takim wyzwaniem coraz częściej stają dostawcy usług teleinformatycznych oraz operatorzy internetowi.
 
Klient oczekiwał sieci bezprzewodowej o maksymalnym zasięgu na obu kondygnacjach swojego domu. Nie chciał prowadzić prac penetrujących ściany na wylot, co oznaczało brak możliwości wyprowadzenia połączeń kablowych z garażu, gdzie zlokalizowany był światłowód. W związku z tym całą sieć oparliśmy na sygnale z urządzenia zamontowanego właśnie w garażu, w narożniku domu.
- mówi Grzegorz Krulikowski z firmy Net Systems.
 
Podłączenie w narożniku budynku i podłużna konstrukcja domu sprawiły, że są w nim miejsca zbyt oddalone, by uzyskać dobry zasięg sieci z jednego punktu. Zastosowano więc cztery urządzenia Zyxel Multy X, po dwa na kondygnację. Jedno z nich podłączono do światłowodu w garażu.
 
Wytypowaliśmy trzy punkty, w których umieściliśmy urządzenia Multy X pracujące jako repeatery sygnału. Jeden z nich zainstalowaliśmy na piętrze w pobliżu analogicznego punktu w garażu. Dwa pozostałe zamontowaliśmy w połowie długości budynku na obu kondygnacjach. Sygnał dociera też do większości piwnicy, mimo że nie zainstalowaliśmy tam urządzeń.
- tłumaczy Grzegorz Krulikowski
 
Dzięki wykorzystaniu Multy X powstała sieć bezprzewodowa nie wymagająca przewiercania ścian, a pozwalająca na korzystanie z niej w każdym zakątku domu.
 
Multy X to przede wszystkim prostota i wydajność. Elegancki wygląd urządzeń powoduje, że pasuje do każdego wnętrza, ale za prostotą konstrukcji kryje się potężne rozwiązanie sieciowe.
- mówi Aleksander Styś, VAR Account Manager Zyxel Communications.
 
System wykorzystuje sieciową technologię bezprzewodową Mesh, dzięki czemu zapewnia optymalny zasięg w całym domu i eliminuje tzw. martwe punkty Wi-Fi. W przeciwieństwie do tradycyjnych sieci, rozwiązanie to nie ogranicza prędkości i przepustowości w wyniku powtarzania sygnału Wi-Fi między routerami i wzmacniaczami.