Uroczyste przysięgi wojskowe złożyli dziś kolejni ochotnicy z 1 Podlaskiej, 4 Warmińsko-Mazurskiej, 6 Mazowieckiej i 12 Wielkopolskiej Brygady OT. Szeregi WOT powiększyły się o prawie 400 żołnierzy.  

Wyjątkowy wymiar miała przysięga Terytorialsów z 6 Mazowieckiej BOT. Już po raz drugi została zorganizowana na terenie dawnego aresztu śledczego Warszawa-Mokotów na ul. Rakowieckiej, gdzie obecnie mieści się Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. To właśnie w tym miejscu, ponad 70 lat temu został zamordowany patron 6 MBOT – rotmistrz Witold Pilecki. W uroczystości udział wzięła również Zofia Pilecka, córka zamordowanego w okresie PRL-u rotmistrza. 

Terytorialsi przysięgali również w Lesznie, Hajnówce i Ełku. W szeregi formacji dołączyli ochotnicy chcący służyć swoim małym ojczyznom. Wyrazem tego są słowa jednego z przemawiających dziś przedstawicieli zaprzysiężonych żołnierzy: 

Złożenie przysięgi wojskowej buduje w nas poczucie jedności i siły, dzięki czemu razem możemy więcej. Z każdą przysięgą tworzymy coraz silniejszą wspólnotę. Stajemy się tarczą dla swoich rodzin i bliskich nam społeczności. Od tej pory jesteśmy zawsze gOTowi, zawsze blisko!

Wśród przysięgających dziś żołnierzy była wielokrotna mistrzyni Polski w kolarstwie torowym i szosowym, uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro - szer. Edyta Jasińska, która słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziała w Lesznie w jednym z batalionów lekkiej piechoty 12 Wielkopolskiej Brygady OT.

Żołnierzom podczas przysięg towarzyszyły rodziny i przyjaciele.  

Ostatnie dwie przysięgi terytorialsów odbędą się za tydzień w Ciechanowie i Krakowie.

Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni już służbę ponad 17 tysięcy żołnierzy. Misją formacji jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.