11. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia w Krakowie otworzy w sobotę premierowy spektakl krakowskiego Teatru Ludowego pt. "Mistrz i Małgorzata" Michaiła Bułhakowa w reżyserii Pawła Passiniego.

W konkursie głównym tegorocznej edycji znalazło się 13 przedstawień z ubiegłego sezonu, m.in. "Wujaszek Wania" w reżyserii Iwana Wyrypajewa Teatru Polskiego w Warszawie i "Zapiski z wygnania" w reżyserii Magdy Umer stołecznego Teatru Polonia. Widzowie obejrzą także dwa spektakle Michała Borczucha - "Czarne papugi" (Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie) oraz "Żaby" (Teatr Studio w Warszawie). Do konkursu głównego zakwalifikowały się także: "Murzyni we Florencji" Iwony Kempy (Teatr Nowy Proxima w Krakowie), "Pod presją" Mai Kleczewskiej (Teatr im. St. Wyspiańskiego w Katowicach) oraz "Wyjeżdżamy" Krzysztofa Warlikowskiego (Teatr Nowy w Warszawie).

Jak mówił podczas konferencji prasowej festiwalu jego dyrektor artystyczny Bartosz Szydłowski, w programie tegorocznej edycji znalazło się wiele spektakli z klasyczną narracją.

"Mamy mniej spektakli epicko malujących obraz Polski współczesnej, a więcej portretów. Więcej jest ról zaprezentowanych na scenach bardziej esencjonalnie, więc pojawia się trochę inna perspektywa, bardziej intymna, a - moim zdaniem - dzięki temu bardziej intensywna"

- podkreślił.

11. festiwalowi Boska Komedia towarzyszyć będzie sekcja "Paradiso - nowe energie", w której prezentowane zostaną spektakle młodych twórców. Odbędą się również wydarzenia towarzyszące, m.in. spotkanie z cyklu "Sztuka myślenia", w którym udział wezmą reżyser Krystian Lupa oraz polityk Janusz Palikot.

Podczas festiwalu zaprezentują się również krakowskie sceny, m.in. Teatr Barakah i Teatr Bagatela.

Organizatorami festiwalu, który potrwa do 16 grudnia są Teatr Łaźna Nowa w Krakowie oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe.