Takie rozwiązanie zaproponowali politycy po impasie dotyczącym wyboru przewodniczącego.

22 listopada krakowskim radnym nie udało się osiągnąć porozumienia, kto ma być kandydatem na przewodniczącego Rady Miasta. Obrady zostały odroczone do 5 grudnia.

Porozumienie w sprawie organizacji prezydium Rady Miasta Krakowa zawarli na piśmie: Dominik Jaśkowiec (PO), Artur Buszek (Nowoczesna) i Rafał Komarewicz (Przyjazny Kraków).

Do porozumienia skłoniła nas chęć kompromisu, poczucie odpowiedzialności za Kraków i chęć poszanowania woli wyborców - to bardzo istotne w tym wszystkim

– powiedział dziś dziennikarzom Jaśkowiec, który nie ukrywał, że takie rozwiązanie było jego propozycją. Zapewnił, że pod koniec czerwca 2021 r. złoży rezygnację. "To są dobre obyczaje stosowane m.in. w Parlamencie Europejskim. Trzeba je skutecznie zaszczepić na grunt krakowski" – dodał.

Polityka polega nie na tym, żeby podsycać konflikt, ale na tym, żeby się porozumieć

- mówił przewodniczący klubu Przyjazny Kraków Rafał Komarewicz. "Trzeba razem realizować cele w różny sposób. Uważamy, że ten sposób jest najlepszy, żeby dobrze funkcjonowała Rada Miasta i żebyśmy mogli pracować dla dobra mieszkańców" – podkreślił.

"Nie mogliśmy pozwolić na trwanie impasu" – zaznaczył Artur Buszek z Nowoczesnej.

Poseł PO Ireneusz Raś dziękował przedstawicielom wszystkich klubów za determinację w dążeniu do znalezienia kompromisu. W poprzedniej kadencji Rady Miasta – wewnątrz klubu PO – było ustalenie, że przez połowę kadencji przewodniczącym będzie Bogusław Kośmider, a później Dominik Jaśkowiec, ale do realizacji takiego planu nie doszło. "To Dominik Jaśkowiec zdecydował, że nie będzie takiej wymiany. Dziś możemy powiedzieć, że to, iż był cierpliwy powoduje, że będzie otwierał tę kadencję jako przewodniczący" – powiedział Raś.

Jak podkreślił, pod uwagę brane były różne warianty, ale ostatecznie wybrano w jego ocenie "najmniej skomplikowany". "Nieraz w polityce proste rozwiązania są najlepsze i najtrwalsze" – dodał.

Zgodnie z porozumieniem w pierwszej części kadencji Klub Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska będzie mieć stanowisko przewodniczącego Rady Miasta Krakowa, a klub Przyjazny Kraków dwóch wiceprzewodniczących - ich nazwiska mają być ustalone dziś wieczorem na spotkaniu tego klubu.

Od lipca 2021 r., gdy stanowisko przewodniczącego Rady Miasta Krakowa obejmie radny z kluby Przyjazny Kraków - na razie nie wiadomo jeszcze kto to będzie - wiceprzewodniczącymi zostaną Dominik Jaśkowiec i Artur Buszek.

Na środowej sesji wybrane zostanie tylko prezydium Rady Miasta. Trzeciego wiceprzewodniczącego wskaże klub PiS, którego kandydatem na to stanowisko jest radny Michał Drewnicki.

Wiemy, jak podobny pomysł skończył się poprzednio w ramach klubu PO, gdy Bogusław Kośmider miał zrezygnować, to się nie udało. Wątpię w moralną uczciwość PO i w to, że dokona takiej zmiany w połowie kadencji. Natomiast cieszy na pewno to, że panowie się porozumieli, bo szopka, jaką obserwowaliśmy przez ostatnie tygodnie była niepokojąca, nie można było normalnie pracować. Mam nadzieję, że jutro uda się wybrać całe prezydium Rady

– powiedział dziennikarzom Michał Drewnicki odnosząc się do porozumienia.

12 grudnia ma być zwołana nadzwyczajna sesja dotycząca budżetu miasta.