II Koszaliński Kongres Kultury potrwa do soboty. Miejscem wydarzenia będzie Centrum Kultury 105.

Jak poinformował na konferencji prasowej Jedliński, wykład inauguracyjny wygłosi krytyk filmowy, publicysta Tomasz Raczek. Po nim na scenie wystąpi olsztyński duet Romantycy Lekkich Obyczajów, których utwory są połączeniem folku, rocka, piosenki kabaretowej i popu.

„Ciekawym elementem Kongresu będzie podpisanie Samorządowej Karty dla Kultury, czyli zbioru zasad współpracy w dziedzinie kultury miasta ze stowarzyszeniami, fundacjami działającymi w kulturze z animatorami kultury”

– powiedział Jedliński.

Tym samym w sobotę, jak dodał zastępca prezydenta Koszalina Przemysław Krzyżanowski, Koszalin dołączy do blisko 20 miast, które taką kartę dla kultury przyjęły już wcześniej.

Podczas II Koszalińskiego Kongresu Kultury niektóre w wydarzeń odbywać się będą równolegle. Uczestnicy w sobotnie przedpołudnie będą mieć do wyboru np. udział w wykładzie prezes Fundacji „Impact” z Warszawy lub spotkanie z koszalińskim artystą rzeźbiarzem Zygmuntem Wujkiem. Natomiast pod hasłem „Edu-akcja” będą odbywały się spotkania z młodymi artystami m.in. ze Stowarzyszenia „Na Przykład”, inicjatorkami „Odjazdowej Sztuki”, raperem Przemysławem Majewskim czy zespołem „Pampeluna”.

Do środy trwa elektroniczna rejestracja zainteresowanych uczestnictwem w II Koszalińskim Kongresie Kultury.

Przygotowująca II Koszaliński Kongres Kultury Dorota Pawłowska dodała, że Kongres to także dwudniowe warsztaty dla animatorów i osób, które zajmują się kulturą w Koszalinie. Lista 30 uczestników jest zamknięta.

Kongresowi towarzyszyć będą dwie wystawy, w tym jedna z inicjatywy Rady Kobiet, przedstawiająca fotografie koszalinianek, ambasadorek Koszalina w Polsce.

I Koszaliński Kongres Kultury odbył się dwa lata temu z inicjatywy miejskiej rady kultury i komisji kultury. To za jego sprawą w czerwcu ubiegłego roku został przyjęty w Koszalinie „Program rozwoju kultury dla miasta Koszalina”. I KKK został nagrodzony na III Forum „Made in Koszalin” w kategorii „kultura i design”.