Jak poinformowano w komunikacie przesłanym PAP, policjanci zajmujący się zwalczaniem zorganizowanej przestępczości ekonomicznej z Zarządu CBŚP w Krakowie ustalili, że na terenie przygranicznym między Irlandią i Irlandią Północną działa nielegalna fabryka papierosów. Informację tę przekazali brytyjskim celnikom.

Przekazane informacje zostały potwierdzone w trakcie działań strony angielskiej i w listopadzie przy wykorzystaniu śmigłowców oraz techniki termowizyjnej funkcjonariusze weszli na teren kompleksu przemysłowego w Irlandii Północnej

- poinformowało CBŚP.

W fabryce znaleziono maszyny, które - zgodnie ze wstępnymi ustaleniami śledczych - mogły produkować nawet 2 tys. sztuk papierosów na minutę.

Funkcjonariusze oprócz urządzeń zabezpieczyli także ok. 10 tys. ton krajanki tytoniowej oraz 400 tys. sztuk podrabianych papierosów zapakowanych w pudełka z logo znanego producenta.

Jak zaznaczyło CBŚP, ostrzeżenia zdrowotne na opakowaniach pudełek napisane były po polsku, co zdaniem śledczych może świadczyć o potencjalnym przeznaczeniu wyrobu dla Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii.

Oprócz tego w fabryce były pozostałe komponenty służące do produkcji papierosów - folie, opakowania i kleje.

W hali znaleziono także znaczną ilość odpadów, co według CBŚP może wskazywać na mniej więcej półroczną działalność kompleksu, podczas której maszyny mogły wyprodukować miliony sztuk papierosów, czyniąc tym samym - jak wskazano w komunikacie - "ogromne straty dla systemu fiskalnego z tytułu nieopłaconych podatków".

Warte podkreślenia jest, że tego rodzaju przestępczość przynosi grupom przestępczym kolosalne zyski, szczególnie biorąc pod uwagę realne koszty wyprodukowania paczki papierosów w zestawieniu z ceną legalnego wyrobu na terenie Wielkiej Brytanii

- dodano.

CBŚP zwróciło uwagę, że likwidacja nielegalnej fabryki papierosów jest "kolejnym przykładem szybkiej i efektywnej współpracy międzynarodowej pomiędzy organami ścigania". Według śledczych jest to szczególnie ważne ze względu na transgraniczny charakter w większości zorganizowanych grup działających w tym rodzaju przestępczości.

W tej sprawie prowadzone są przez Centralne Biuro Śledcze Policji dalsze intensywne czynności, w celu wyjaśnienia całokształtu przestępczego procederu

- podało Biuro.