Przypominając historię Marynarki Wojennej prezydent podkreślił, że "budowa Marynarki Wojennej, a także infrastruktury związanej z morzem i jego obroną, była jednym z największych i najbardziej spektakularnych przedsięwzięć odrodzonej Rzeczypospolitej".

Dziś, po stu latach działań w czasie wojny i w czasie pokoju, Marynarka Wojenna strzeże polskiego wybrzeża i realizuje zadania sojusznicze w ramach NATO – napisał prezydent do marynarzy.

Myśląc o historii, nie sposób nie wspomnieć o obecnych planach rozwoju Marynarki Wojennej. Oczekuję, że niebawem zapadną decyzje dotyczące wzmocnienia jej potencjału. Będę jako zwierzchnik sił zbrojnych wspierał ich efektywną realizację. Wierzę, że podstawowym kryterium wyboru kierunków rozwoju sił morskich będzie przydatność z punktu widzenia zapewnienia Polsce bezpieczeństwa na morzu. Bezpieczeństwa, które jest niepodzielne, ale też wymagające. Modernizacja Marynarki Wojennej jest wymogiem teraźniejszości - napisał.

Prezydent dziękował marynarzom za służbę na okrętach, w jednostkach brzegowych i instytucjach dowódczych; za obronę wybrzeża i udział w międzynarodowych operacjach i ćwiczeniach.

Chcę podziękować także za to, że zachowują Państwo pamięć o marynarskich bohaterach i ich godnej naśladowania postawie. Szczególnym wyrazem tej pamięci było sprowadzenie do kraju szczątków admirała floty Józefa Unruga oraz jego towarzyszy broni i podwładnych - dodał.

W październiku, po dwuletnich staraniach ośrodka prezydenckiego, sprowadzono z Francji prochy dowódcy obrony polskiego wybrzeża w 1939 r. Prezydent wziął też udział w obchodach Święta Marynarki Wojennej w czerwcu br.

Z okazji 100. rocznicy utworzenia MW na okrętach podniesiono wielka galę banderową, a z okrętu-muzeum ORP Błyskawica oddano salut 21 wystrzałów armatnich. Złożono kwiaty w panteonie bohaterów Marynarki Wojennej na Cmentarzu MW w Gdyni Oksywiu. Centralne uroczystości połączone z uroczystą odprawą wart odbyły się przy Pomniku Polska Morska na Skwerze Kościuszki; a w Muzeum marynarki Wojennej została otwarta wystawa "Mamy rozkaz Cię utrzymać".