Utworzenie nowego Oddziału Celny Pocztowego w Lublinie ma usprawnić obsługę przesyłek spoza Europy, głównie z Azji.

- Polska jest ważnym krajem tranzytowym. Budowa nowego Jedwabnego Szlaku powoduje, że polski rynek jest bardzo atrakcyjny. Dlatego zdecydowaliśmy o inwestycjach w modernizację struktury logistycznej – wyjaśnia prezes zarządu Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski.

Jak informują pocztowcy, Poczta Polska jest bardzo ważnym partnerem na dynamicznie rozwijającym się rynku przesyłek z Azji. Po nawiązaniu współpracy z Pocztą Chińską uruchomiono tranzyt przesyłek pocztowych przez kolejowy port przeładunkowy w Małaszewiczach (przy granicy z Białorusią) i sortownię Poczty Polskiej w Lublinie. Trafiają tu drogą kolejową przesyłki z chińskich baz logistycznych w Chongqing, Tuanjiecun i Yiwiu. Przesyłki pocztowe z Chin do Europy wędrują także drogą lotniczą, poprzez warszawskie lotnisko Okęcie.

Sortownia Poczty Polskiej w Lublinie przyjmowała ładunki z Poczty Chińskiej w kontenerach z przejścia granicznego Małaszewicze, ale ich obsługa celna realizowana była dotychczas przez sortownię Poczty Polskiej w Warszawie.

- Zadaniem nowego oddziału będzie odciążenie warszawskiej sortowni Poczty Polskiej i przyspieszenie wprowadzenia przesyłek do obrotu krajowego oraz realizowanie tranzytu ładunku pocztowego do innych krajów europejskich – wyjaśnia rzeczniczka Poczty Polskiej Justyna Siwek.

W nowej jednostce w Lublinie będzie pracowało 48 celników oraz 40 pocztowców. Docelowo obsługiwanych może tu być około 100 tys. przesyłek dziennie.

- Obsługa rosnącej liczby przesyłek z zagranicy wymaga także dobrej współpracy pocztowców i służb celnych. Ważne jest sprawne stosowanie procedur celnych na całej trasie przesyłek, w szczególności w sortowniach Poczty Polskiej, dzięki czemu przesyłki szybciej trafią do adresatów –  zaznaczył Sypniewski.

Każdy towar przywożony spoza Unii Europejskiej musi przejść odprawę celną. Poczta ma obowiązek pobrać opłaty nałożone przez Krajową Administrację Skarbową i odprowadzić je do Skarbu Państwa. O zastosowaniu odpowiedniej stawki cła i VAT decyduje funkcjonariusz KAS.