Spółka Energa Oświetlenie wspólnie z Comarch - dostawcą technologii, uruchomiła w Gdańsku, przy ulicy Nowe Ogrody, nową usługę „Smart Parking”. Projekt realizowany jest w ramach SOLEZ - unijnego programu wdrażania inteligentnych rozwiązań na rzecz Stref Ograniczonej Emisji oraz innych nisko emisyjnych strategii w miastach Unii Europejskiej.
 
„Inteligentny Parking” to system, który ma ułatwić kierowcom znalezienie wolnego miejsca parkingowego w coraz bardziej zatłoczonych centrach miast. Pozwala on jednocześnie na zredukowanie zbędnego ruchu pojazdów, a tym samym minimalizację ryzyka powstawania korków drogowych.
 
System zainstalowany w Gdańsku obejmie pilotażowo 200 z 300 miejsc postojowych. Ulica Długie Ogrody to szczególne miejsce w Śródmieściu - blisko Starego Miasta, w centrum turystycznym oraz z wieloma instytucjami publicznymi. Z miejsc postojowych w tym rejonie korzystają mieszkańcy, pracownicy klienci firm, instytucji oraz turyści.
 
Dla miasta system inteligentnego parkowania oznacza przede wszystkim zrównoważenie obłożenia miejsc parkingowych i możliwości zbierania danych pozwalających na usprawnienie komunikacji i odciążenie ruchu w centrum. Oprócz informacji o zajętości miejsc, system może być także źródłem informacji m.in. o czasie korzystania z oznakowanych miejsc parkingowych, obłożeniu w danej porze dnia i nocy oraz stopniu zainteresowania kierowców postojem w tym rejonie miasta.

- Instalowane przez naszą spółkę urządzenia bazują na najnowocześniejszych, dostępnych technologiach. Dla kierowców jest to doskonałe narzędzie do znalezienia wolnego miejsca, co minimalizuje czas i jazdę („krążenie” w poszukiwaniu parkingu). Te czynniki mają znaczenie w zwiększaniu bezpieczeństwa drogowego, a także w redukcji emisji spalin. – mówi Michał Bełbot, prezes Zarządu spółki Energa Oświetlenie.

 
Aplikacja Comarch SmartParking jest dostępna bezpłatnie, można ją pobrać na urządzenia mobilne oparte o system Android. Urządzenie mobilne pozwala na sprawdzenie, czy na monitorowanym obszarze są wolne miejsca postojowe i wskazuje najszybszą trasę dotarcia do punktu docelowego.


- Wspólnie z Energą Oświetlenie, naszym partnerem technologicznym, wdrożyliśmy innowacyjne rozwiązanie w Gdańsku w niespełna 60 dni. Kamery umieszczone zostały na latarniach w monitorowanym obszarze. System dokonuje błyskawicznych analiz wideo i przekazuje dane o stanie wolnych miejsc służbom miejskim oraz kierowcom zainteresowanym parkowaniem w tej części miasta. – powiedział Wojciech Dec z firmy Comarch.


 
Jak to działa?
 
W skład systemu Inteligentny Parkingu w Gdańsku wchodzi:
 
- zespół 22 kamer zamontowanych na słupach oświetleniowych i podłączonych do sieci internetowej;
- inteligentna analityka obrazu (Algorytm IVA);
- aplikacja na telefon komórkowy typu smartfon.
 
Zadaniem kamer, które są „oczami” całego systemu, jest całodobowe dostarczanie niezakłóconego obrazu znajdującego się w monitorowanym obszarze. Od liczby kamer i obejmowanego pola widzenia zależy skuteczność oraz niezawodność i precyzja systemu.
 
Informacja wideo dostarczana przez kamery jest analizowana przez program komputerowy posiadający cechy sztucznej inteligencji. Algorytm IVA (Intelligence Video Analytics) jest „mózgiem” tego systemu.
 
Użytkownik, chcący znaleźć wolne miejsce parkingowe, komunikuje się z systemem za pomocą aplikacji zainstalowanej na smartfonie. Może ustawić swoje preferencje dotyczące np. wielkości samochodu, rodzaju miejsca czy też konkretnej lokalizacji na parkingu. Funkcjonalność aplikacji pozwala na poprowadzenie użytkownika za pomocą mapy do docelowego miejsca parkingowego. System jest w stanie rozpoznać wielkość samochodu i skierować kierowcę do najlepszego dla niego wolnego miejsca.
 
Instalowany przez Energę system pozwoli w przyszłości wprowadzić nowe funkcje, które będą mogły być wykorzystywane przez służby miejskie. Zostaną one zaalarmowane w przypadku, kiedy system zidentyfikuje pozostawiony bez opieki przedmiot (próba zamachu terrorystycznego) czy rozpozna zagrożenia życia lub zdrowia człowieka (leżący bez ruchu człowiek na drodze). Służby miejskie otrzymają również informacje o pozostawieniu pojazdów w miejscach niedozwolonych, zastawieniu wjazdów czy blokowaniu ścieżek rowerowych.
 
System docelowo będzie również mógł monitorować bezpieczeństwo na parkingach i zawiadomi służby straży miejskiej oraz właściciela auta, np. w przypadku próby kradzieży. Gdy taka opcja zostanie włączona, użytkownik otrzyma natychmiast powiadomienie w postaci komunikatu push lub smsa gdy jego auto poruszy się. System ma także możliwość monitorowania i powiadamiania o stłuczkach parkingowych (w przypadku zapalenia się świateł awaryjnych).
 
Miasta przyszłości
Projekt „Inteligentny Parking” jest elementem technologii informacyjno-komunikacyjnych pozwalających na zwiększenie interaktywności i wydajności infrastruktury miejskiej. Razem z usługami Inteligentne oświetlenie uliczne oraz Inteligentne i bezpieczne przejście dla pieszych pozwoli na przekształcenie polskich miast i gmin w „Smart City”.  
 
Oferta Grupy Energa dla samorządów budowana jest na bazie doświadczeń zgromadzonych podczas realizacji w wielu gminach pomorskich inteligentnych systemów oświetleniowych, „Smart Przejścia” eksploatowanego w Gdańsku czy też w ramach projektu „Smart Toruń”, który łącząc wiele elementów - modernizacja sieci, wytwarzanie energii, czy inteligentne oświetlenie uliczne – pozwala zarządzać popytem na energię.