Od dzisiaj na terenie całego kraju ruszyła Ogólnopolska Kampania pn. „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”. Jej nadrzędnym celem jest zwrócenie uwagi kierujących na ogromną rolę jaka odgrywa oświetlenie w pojeździe oraz jakość dawanego światła.

W czasie trwania kampanii na wybranych stacjach kontroli pojazdów w dniach 24 listopada oraz 1, 8 i 15 grudnia 2018 r. kierujący będą mogli dokonać bezpłatnego sprawdzenia stanu oświetlenia w pojeździe a w sytuacji ujawnienia nieprawidłowości, np. w wysokości ustawienia świateł również bezpłatnie, będzie można dokonać ich regulacji. Ponadto w ramach kampanii „Twoje światła - Twoje bezpieczeństwo” policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach przeprowadzili dzisiaj akcje pod nazwą „Sprawny pojazd to Twoje bezpieczeństwo”, której celem jest eliminowanie z dróg pojazdów niesprawnych technicznie.

W ramach dzisiejszych działań policjanci kontrolowali m.in. oświetlenie pojazdu, przypominając kierującym, że zbyt nisko ustawione światła mogą doprowadzić do sytuacji, w której kierujący po zmierzchu zbyt późno zobaczy pieszego poruszającego się po jezdni, natomiast w sytuacji gdy są one ustawione zbyt wysoko mogą oślepiać innego kierującego. Mundurowi sprawdzali również stan ogumienia pojazdów oraz podpowiadali by w czasie zimy nie jeździć na oponach letnich. Pierwszy dowód rejestracyjny za niesprawne światła w pojeździe został zatrzymany już po kilku minutach od rozpoczęcia akcji. Przypominamy, że obok zatrzymania dokumentu policjant może również ukarać kierującego mandatem karnym w kwocie do 200 zł.