Gośćmi specjalnymi pekińskiej inauguracji pokazów, podczas której zaprezentowany został „Pianista” Romana Polańskiego, byli: Wojciech Jakóbiec - I Sekretarz - Kierownik Wydziału Politycznego Ambasady Polski w Pekinie, Wiesława i Allan Starscy oraz Jacek Bromski. Ceremonię otworzył kameralny koncert muzyki Chopina. W dalszej części Jacek Bromski opowiedział publiczności o bolesnych wydarzeniach, które dotknęły nasz naród w drodze do odzyskania niepodległości oraz przybliżył ideę realizowanego przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich projektu „Stulecie Odzyskania Niepodległości. Arcydzieła Polskiego Kina Historycznego”. W atmosferę filmu „Pianista” chińską publiczność wprowadził scenograf Allan Starski, który opowiedział o ogromnym wyzwaniu, jakim było odtworzenie fragmentów Warszawskiego Getta oraz zrujnowanej Warszawy.

Przegląd filmów o tematyce historycznej potrwa w Pekinie do 25 listopada. Filmy („Miasto 44”, „Noce i dnie”, „Pianista”, „Ziemia obiecana”, „Człowiek z marmuru”, „Popiół i diament” oraz „Wołyń”) wyświetlane są w trzech kinach sieci China Film Cinema w Pekinie: kino Xiaoxitian, kino Qianxi Road, kino Changping Yongwang - już teraz ciężko jest dostać bilety na pokazy, ponieważ większość została wyprzedana. Ten sukces był możliwy dzięki przygotowanym przez SFP i przetłumaczonym na język chiński materiałom promocyjnym oraz wielkiemu zaangażowaniu chińskiego partnera i koordynatora przebiegu pokazów - China Film Company. Przed Pekinem polskie kino historyczne prezentowane było w Hangzhou i Nan Tong.

 Ideą projektu „Stulecie Odzyskania Niepodległości. Arcydzieła Polskiego Kina Historycznego” jest propagowanie polskiej sztuki i historii na arenie międzynarodowej poprzez prezentację filmów o nieprzeciętnych walorach artystycznych. Kanon siedmiu utworów, wskazanych przez komisję ekspertów, proponuje zagranicznym widzom szerokie spektrum tematyczne oraz różnorodność estetyczną.

Wybrane dzieła ukazują różne okresy historyczne – od Polski pod zaborami („Ziemia obiecana”, „Noce i dnie”), przez drugą wojnę światową („Pianista”, „Wołyń”) i powstanie warszawskie („Miasto 44”), aż po walkę przeciwko komunistycznej władzy po wojnie („Popiół i diament”, „Człowiek z marmuru”). Te wybrane utwory pozwolą spojrzeć na historię Polski z perspektywy kilku pokoleń – począwszy od klasyka polskiej kinematografii – Andrzeja Wajdy, aż po przedstawiciela najmłodszej generacji twórców – Jana Komasę.

Arcydzieła polskiego kina historycznego obejrzeli już, lub będą mogli obejrzeć wkrótce, mieszkańcy blisko 30 miast leżących w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Azji oraz Australii. Na tej liście znalazły się m.in.: Wellington, Berlin, Nowy Jork, Haga, Los Angeles, Toronto, Pekin, Hanoi, Tokio, Chicago, Sao Paulo i Tajpej. Lista miast może się jeszcze wydłużyć ponieważ sukces pokazów jest ogromny. Dodatkowe projekcje odbędą się w Chicago (sale pękały w szwach) i nowym nieplanowanym wcześniej miejscem będzie prawdopodobnie Gruzja. Projekcjom towarzyszą spotkania z twórcami prezentowanych filmów oraz historykami, którzy naświetlają publiczności szerszy kontekst przedstawianych w filmach wydarzeń.