Trwa wystąpienie Mateusza Morawieckiego w Jasionce. Premier podkreślił, że Kongres 590 jest ważny dla tworzenia ewolucji gospodarczej w Polsce.

Idąc tu zapytałem organizatorów o hasło tegorocznego kongresu, brzmi ono: "Uwalniamy potencjał polskiej gospodarki" – powiedział szef rządu, przypominając jednocześnie, że dwa lata temu hasło kongresu było takie samo.

Nie chcę być małostkowy, ale można już powiedzieć, że uwolniliśmy potencjał polskiej gospodarki – dodał.

Mateusz Morawiecki przypomniał, że "w strefie euro jest 1,7 % wzrostu gospodarczego, a my uwolniliśmy potencjał polskie gospodarki".

Najszybszy wzrost gospodarczy w Unii Europejskiej według danych Eurostatu – jest się z czego cieszyć – podkreślił.

Przypomnijmy, że kilka dni temu Główny Urząd Statystyczny w szybkim szacunku, że polski PKB w III kw. br. wzrósł o 5,1 proc. rok do roku.

Mateusz Morawiecki mówił, że zaproponowany przez rząd model wzrostu gospodarczego jest modelem zrównoważonego wzrostu.

A przecież o to nam w szczególności chodziło, żeby gospodarka i społeczeństwo jechały, jak to się mówi, na jednym koniu – dodał.

Podkreślił, że "gospodarka idzie w dobrym kierunku".

Chcemy, żeby szybko rosły wynagrodzenia naszych pracowników. Wierzymy, że wtedy pracodawcy, przedsiębiorcy, państwo będziecie jeszcze bardziej ich doceniać – powiedział premier.

W czasach nie tylko PRL-u, ale jeszcze w pierwszych latach Trzeciej Rzeczpospolitej o jakimś towarze mówiono: "a czy to jest zagraniczne?". Bo jak zagraniczne, to znaczyło, że dobre, że wyższej jakości. Dzisiaj zaczynamy pytać, czy to jest polskie, czy to jest polski produkt - nie tylko dlatego, że on jest nasz, ale coraz bardziej polski oznacza wysokiej jakości – dodał.

Premier wyraził przekonanie, że niewielka grupa przedsiębiorców, niewielka grupa przekonanych do zmian ludzi jest w stanie zmieniać rzeczywistość gospodarczą.

O sile polskiej gospodarki świadczy współpraca między małymi, średnimi, wielkimi i państwem polskim – powiedział.