W trwającym ponad minutę filmie w języku litewskim dyplomaci z ambasador Urszulą Doroszewską na czele przypominają, że „przez wieki Polacy i Litwini wspólnie tworzyli historię Europy”, że „oba nasze narody utraciły niepodległość, by w 1918 roku, po 123 latach ją odzyskać”.

„W lutym Polska wspólnie z Litwą świętowała stulecie odzyskania niepodległości. 11 listopada Litwa pięknie obchodziła nasze święto niepodległości. Dziękujemy za życzenia. Dziękujemy, że dziś znów wspólnie możemy budować nasze przyjacielskie stosunki i tworzyć przyszłość Europy” - mówią polscy dyplomaci, podkreślając, że „wspólnie jesteśmy silni i wspólnie walczymy o wolność naszą i waszą”.

Pozdrowienia zostały umieszczone m.in. na YouTube

Za życzenia niejednokrotnie dziękował też Litwie marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski podczas dwudniowej wizyty w Wilnie, która zakończyła się we wtorek. - Dziękuję wileńskiej i centralnej władzy za to, że tak dużo życzeń płynęło do Polski, że tak dużo było gestów pokazujących, że nasze relacje są coraz lepsze - powiedział marszałek.

11 listopada, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, na centralnym wileńskim placu Łukiskim po raz pierwszy w historii na maszt zostały wciągnięte flagi Litwy i Polski. W uroczystości uczestniczył przewodniczący Sejmu Viktoras Pranckietis, litewscy posłowie, przedstawiciele rządu.

Biało-czerwone flagi powiewały również na budynkach instytucji państwowych i samorządowych, w tym na placu Daukantasa przed Pałacem Prezydenckim w Wilnie.

Z kolei na Placu Ratuszowym sto par zatańczyło polskie i litewskie tańce narodowe.

11 listopada na biało-czerwono podświetlone zostały wileński pomnik Trzech Krzyży górujący nad miastem oraz mosty Biały i Mendoga.

Specjalne życzenia z okazji 100-lecia do Polski i Polaków skierowali przywódcy państwa. Prezydent Dalia Grybauskaite nagrała życzenia w języku polskim.

Jednym z najbardziej oryginalnych prezentów był prezent Kolei Litewskich. Siedem lokomotyw pod batutą maestro Zbigniewa Lewickiego wykonało hymn Polski.