Prezydent wygłosił telewizyjne orędzie - razem z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą - z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Małżonka prezydenta podkreśliła, że jubileusz 100. rocznicy odzyskania niepodległości świętowany jest przez cały 20018 r. Andrzej Duda wskazał, że w tym czasie przypominane są osiągnięcia bohaterów narodowych zmagań o wolność.

"Wybitnych mężów stanu, których nazywamy ojcami niepodległości. Ale także równie wybitnych, a znanych głównie w swoich miejscowościach i regionach, lokalnych bohaterów walki o wolną Polskę" - mówił.

Prezydent podziękował wszystkim, którzy w odpowiedzi na jego apel "nadali obchodom stulecia charakter obywatelski, powszechny i lokalny". "Dziękuję za tysiące wystaw, koncertów, widowisk, iluminacji, konkursów i imprez sportowych" - zaznaczył. "Bardzo dziękujemy za wszystkie inicjatywy" - powiedział.

Andrzej Duda przypomniał, że 11 listopada w samo południe, w całej Polsce i wielu skupiskach Polonii i Polaków za granicą będzie wspólnie śpiewany hymn państwowy. "Zapraszamy do wyjścia na ulice i place rodzinnych miast i wsi, do spotkania się z rodzinami, przyjaciółmi i sąsiadami. Niech setna rocznica odzyskania Polski Niepodległej będzie świętem wszystkich nas, Polaków. To są setne urodziny naszej wolności" - zaapelował prezydent.

Również pierwsza dama zachęcała do wspólnego świętowania, tego, że "sto lat temu stała się rzecz wielka: odrodziła się wolna Polska, nasza wspólna Ojczyzna". "Zaśpiewajmy głośno i radośnie: +Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy+. To nasz hymn – hymn Polski Niepodległej" - oświadczyła.

Prezydent zachęcał również, aby na każdym polskim domu została powieszona biało-czerwona flaga. "Niech barwy narodowe będą z nami wszędzie. Niech napełnią nas dumą ze zwycięstwa – zarówno wtedy, w roku 1918 oraz w wojnie 1920 roku z bolszewikami, jak również ze zwycięstwa +Solidarności+ nad komunizmem – zwycięstwa, dzięki któremu mamy dziś własne suwerenne, demokratyczne państwo. A także ze wszystkich naszych codziennych zwycięstw – sukcesów zawodowych, społecznych i osobistych. Bo one też budują niepodległą Rzeczpospolitą – Polskę kolejnego stulecia" - wskazał.

"Do zobaczenia na jutrzejszych obchodach!" - zakończyła orędzie para prezydencka.