Na emisję  „100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości” składa się 8 znaczków z wizerunkami: Ignacego Jana Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego. Na znaczkach, skomponowanych w formie bloku, znajduje się też postać Matki Bożej Hetmanki Żołnierza Polskiego oraz Order Odrodzenia Polski. W środku arkusika, na przywieszce, mamy wizerunek orła z 1919 roku. Znaczki zaprojektowała Marzanna Dąbrowska, autorem koloryzacji fotografii jest Mirosław Szponar.

Emisja „Wojsko Odrodzonej Rzeczypospolitej” przedstawia ilustracje wybranych jednostek militarnych Rzeczypospolitej z ostatniego stulecia. Na znaczkach znajdują się wizerunki żołnierzy lądowych, kawalerii, artylerii konnej, marynarki wojennej oraz lotnictwa. Na jednym ze znaczków umieszczono ilustracje przedstawiające współczesne siły zbrojne Rzeczypospolitej, tj. Wojska Lądowe, Siły Powietrzne, Wojska Marynarki Wojennej, Wojska Specjalne i Wojska Obrony Terytorialnej. Autorem projektów znaczków jest Maciej Jędrysik.

Znaczek „100. rocznica zakończenia I wojny światowej” przedstawia wazon z makami, które stanowią międzynarodowy symbol zakończenia tej wojny. Wazon to francuski granat F1 wykorzystywany podczas I wojny światowej. Autorem projektu znaczka Jan Konarzewski.

Wydano również karty pocztowe upamiętniające ważne wydarzenia historyczne związane z odzyskaniem niepodległości, takie jak: wymarsz ochotników na front podwarszawski, odezwę generała Dowbor-Muśnickiego do mieszkańców Wielkopolski: „Do broni!", zajęcie Kijowa. Ostatnia z kart przedstawia samolot Albatros z charakterystyczną biało czerwoną szachownicą, symbolizującą polskie lotnictwo. To przypomnienie postaci generała broni Tadeusza Jordana Rozwadowskiego i sprzymierzeńców, jakich znaleźliśmy wówczas wśród lotników amerykańskich.

Zarówno znaczki, jaki i karty pocztowe przypominają historię. O naszą niepodległość walczyło wiele osób. To były jednostki, ogromnie dla nas ważne. [...] Mam nadzieję, że te wspaniałe wydawnictwa filatelistyczne, które dziś zostały zaprezentowane, przyniosą Polakom radość i przyczynią się do świętowania rocznicy odzyskania niepodległości 11 listopada. Poczta Polska jest z Polakami w najważniejszych dla nich momentach, uświetniając pamięć o najdonioślejszych wydarzeniach historycznych.

– powiedział Wiesław Włodek, wiceprezes zarządu PP SA.

Prace nad emisją znaczków rozpoczęto dwa lata temu, współpracując z takimi instytucjami jak Muzeum Wojska Polskiego, Biblioteką Wojskowej i Muzeum im. Józefa Piłsudskiego. Szczególne podziękowania złożono dyrektorowi Muzeum Wojska Polskiego Adamowi Buławie, który pomógł przy przygotowaniu i zaprojektowaniu kart pocztowych.

Dzisiaj wprowadzamy do obiegu kolekcję znaczków „Ojcowie niepodległej”, która otwiera pewien ważny cykl. W planach mamy kolejne kolekcje filatelistyczne poświęcone historii. Niedługo wydamy znaczki związane z wybuchem powstania wielkopolskiego, potem, w kolejnych ratach, będziemy upamiętniać na znaczkach wydarzenia związane z powstaniami śląskimi.

– dodał prezes zarządu PP SA Przemysław Sypniewski.