O wniosku złożonym przez wojewodę do premiera poinformowało w piątek w komunikacie biuro prasowe wojewody dolnośląskiego. "Wojewoda wystąpił z propozycją wyznaczenia na komisarza Henryka Kuriatę – doświadczonego samorządowca, wójta gminy Jordanów Śląski. Ostateczną decyzję w tym zakresie podejmie premier Mateusz Morawiecki" - podano w komunikacie.

Jan K. w niedawnych wyborach samorządowych zdobyły 50,45 proc. głosów, pokonując swojego kontrkandydata Michała Rado.

K. został zatrzymany w kwietniu tego roku przez CBŚP na polecenie Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej. Wraz z nim zatrzymano też jednego z mieszkańców gminy Oława. Prokurator ogłosił zatrzymanym zarzuty, które mają związek z przetargami organizowanymi przez Urząd Gminy Oława. Wójt jest podejrzy o przyjęcie łapówki, zaś mieszkaniec gminy o jej wręczenie. Prokuratura nie podała wówczas o jakie kwoty chodzi i co dokładnie było przedmiotem korupcji. Na wniosek prokuratury decyzją sądu K. został zawieszony w obowiązkach wójta.

Według wojewody, ze względu na to, że sąd nie uchylił zawieszenia wójta w obowiązkach i nadal toczy wobec niego postępowanie prokuratorskie, K. nie może w nowej kadencji wykonywać czynności.

"Przepisy wyraźnie stanowią, że w przypadku wystąpienia przesłanki do zawieszenia w czynnościach służbowych przed złożeniem przez wójta ślubowania, zadania i kompetencje wójta przejmuje osoba wyznaczona przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek Wojewody, przekazany niezwłocznie za pośrednictwem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji" - podano w komunikacie.