Obie gale zaplanowano na piątek na godz. 17. Jak powiedziała rzecznik prasowa wojewody Bożena Ulewicz, wojewoda Artur Chojecki organizuje oficjalną państwową uroczystość i od co najmniej roku proponował wspólną organizację obchodów niepodległościowych marszałkowi. "Byliśmy chętni do współpracy (...), ale pan marszałek wolał jak widać zrobić swoje obchody" - dodała.

Biuro prasowe marszałka województwa warmińsko-mazurskiego poinformowało, że marszałek Gustaw Marek Brzezin zaplanował swoją galę "już na początku roku".

Wojewoda Artur Chojecki ze swoimi gośćmi, wśród nich jest prezydent Olsztyna i arcybiskup warmiński, będzie świętował w szkole muzycznej. "W czasie gali zostaną wręczone odznaczenia państwowe, które pan wojewoda przyznaje jedynie dwa razy w roku: w maju i w czasie święta niepodległości" - powiedziała rzecznik prasowa wojewody Bożena Ulewicz.

Wojewoda w piątek przyzna złote, srebrne i brązowe Krzyże Zasługi (uhonorowany zostanie m.in. były burmistrz Ostródy Czesław Najmowicz) oraz medale 100-lecia Niepodległości. W sumie odznaczonych zostanie kilkadziesiąt osób.

W tym samym czasie, w sąsiednim budynku filharmonii warmińsko-mazurskiej, rozpocznie się gala „100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę” organizowana przez marszałka województwa Gustawa Marka Brzezina (PSL). W informacji przesłanej jako zaproszenie na tę galę przeczytać można, że podczas niej przemówi marszałek, zebrani wysłuchają wykładu lokalnego historyka prof. Stanisława Achremczyka „Drogi do Niepodległości”, a na zakończenie odbędzie się koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego i występ Chóru Contores Varmienses pod dyrekcją prof. Benedykta Błońskiego.

"Podczas gali zostaną wręczone pamiątkowe odznaki ufundowane przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Odznaka przedstawia orła, zaprojektowanego przez artystę malarza Janusza Wierzyńskiego. Jego pierwowzorem jest stylizacja Orła Białego, opracowana w 1919 r., rok po odzyskaniu niepodległości"

- poinformowało biuro prasowe marszałka, ale nie podano, ilu osobom zostaną przyznane te odznaki.

Niektórzy politycy z regionu i samorządowcy dostali zaproszenia na obie gale, co wzbudziło konsternację. "Nie wiem, gdzie iść, bo współpracować muszę i z marszałkiem, i z wojewodą" - powiedział jeden z polityków zaproszony na obie gale. Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz pójdzie na galę do wojewody, ale do marszałka wyśle jednego ze swoich zastępców.

"Dostałem zaproszenia na obie gale i mocno mnie to zdziwiło, ale na żadną nie przyjadę, bo mam uroczystości u siebie" - powiedział burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz.

"Pan wojewoda organizuje oficjalną państwową uroczystość i proponował od co najmniej roku wspólną organizację obchodów niepodległościowych marszałkowi, ale - jak widać - obie strony nie doszły do wspólnych decyzji"

- powiedziała Ulewicz i dodała, że nie obawia się o frekwencję na imprezie u wojewody, ponieważ będą na niej m.in. odznaczani i ich rodziny.