Inicjatorem budowy pomnika jest mjr Ryszard Filipowicz, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK - oddział Dolny Śląsk. W czwartek w Muzeum Miejskim Wrocławia przedstawiono pracę, która zwyciężyła w konkursie na projekt tego pomnika. Zaprezentowano również dwie inne prace, które przeszły do ścisłego finału konkursu.

Zwycięski projekt jest autorstwa trojga twórców: rzeźbiarza Jarosława Smolaka, rzeźbiarki i architektki Agnieszki Wolskiej oraz rzeźbiarza Mariusza Kosiby.

Projekt zakłada stworzenie pionowej formy przestrzennej o wysokości 20 metrów, która będzie wykonana z polerowanej stali. Monolit będzie spoczywał na cokole skonstruowanym z szerokich stopni, które będą stanowić raczej podesty do siedzenia, niż schody. W centralnej części cokołu wydrążony będzie korytarz prowadzący do monolitu, zapraszający przechodniów do jego podnóża.

Dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa wrocławskiego magistratu, architekt miejskie Piotr Fokczyński podkreślił, że zwycięski projekt prezentuje ideę niepodległości w sposób uniwersalny. „Nie ogranicza się do opowieści o historii niepodległości, ale poszukuje inspiracji w prezentowaniu tej idei w sposób uniwersalny. Nieoczywista symbolika, która pokazuje poszarpane fragmenty w pierwszej fazie dochodzenia do niepodległości i dość optymistycznie zarysowuje to wszystko co się działo później i będzie się działo” - mówił.

Ideą projektu jest ukazanie drogi do odzyskania niepodległości.

„Zgięcia i nierówna powierzchnia u podstawy rzeźby stanowi alegorię trudnego okresu walki o wolną i niepodległą Polskę. Deformacja tej części zawraca uwagę na deformację tożsamości pod zaborami oraz trud pozostania Polakiem. Wyżej odnajdujemy przejście, które symbolizuje proces transformacji kraju w jednolitą, harmonijną całość. Zwieńczenie bryły – gładkie, strzeliste i nieco zwężone, odzwierciedla długo wyczekiwaną niezależność, dumę i siłę II Rzeczypospolitej” - czytamy w opisie idei projektu.

Pomnik na placu Legionów powstanie w ciągu najbliższych kilku lat.