Jedna z tablic stanęła przed plebanią w Mejszagole, gdzie mieszkał legendarny ksiądz prałat Józef Obrembski, zwany patriarchą Wileńszczyzny. U księdza prałata gościł prezydent Lech Kaczyński wspólnie z prezydentem Valdasem Adamkusem w przededniu jubileuszu księdza - 100. urodzin.

Druga tablica stanęła przed dworem Houwaltów w Mejszagole. Plac przed dworem decyzją władz rejonu wileńskiego został nazwany imieniem Lecha Kaczyńskiego.

O ile mnie pamięć nie myli (Lech Kaczyński) gościł na Litwie aż 16 razy i przy każdej okazji odwiedzał Wileńszczyznę, co zawsze dla niego było wyjątkowym przeżyciem

- napisał w nadesłanym liście prezes PiS Jarosław Kaczyński. "Na siłę tych doznań wpływ miało i to, że w Wilnie urodziła się i wychowała mama mojej św. pamięci bratowej, pierwszej damy Marii Kaczyńskiej”.

W liście, który podczas uroczystości odczytała ambasador Polski na Litwie Urszula Doroszewska, prezes PiS zaznaczył, że „Lech Kaczyński pragnął nie tylko przyjaźni między naszymi narodami i państwami, ale też tego, by ich współdziałanie zaowocowało ścisłą współpracą strategiczną państwa Europy Środkowej i Wschodniej”.

Za symbol tego ambitnego przedsięwzięcia mającego na celu zwiększenie roli państw naszego regionu w polityce europejskiej trzeba uznać wyprawę przywódców Estonii, Litwy, Łotwy, Polski i Ukrainy do Tbilisi na pomoc napadniętej przez Rosję Gruzji. Był to akt niezgody na to, by we współczesnej polityce międzynarodowej brała górę brutalna siła. Jednocześnie była to piękna manifestacja prawdziwej solidarności europejskiej

- czytamy w liście.

Jarosław Kaczyński wskazał, że najbardziej wzruszającym momentem licznych wizyt na Litwę prezydenta Lecha Kaczyńskiego było odwiedzenie księdza prałata Józefa Obrembskiego.

O tym, jakiego formatu człowiekiem i duszpasterzem był ksiądz Obrembski, nie muszę państwu mówić. Bo nikt od was tego lepiej wiedzieć nie może. (…) Dlatego niezmiernie się cieszę, że to spotkanie sprzed lat również zostało upamiętnione

- napisał Kaczyński.

Prezes PiS podziękował wszystkim osobom i instytucjom, które wniosły swój wkład w upamiętnienie prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Po południu w Wilnie zostanie odsłonięta też dwujęzyczna tablica z nazwą ulicy im. Lecha Kaczyńskiego. Ulica znajduje się przy samorządzie miasta i przecina jedną z głównych ulic stolicy, aleję Konstytucji.

Decyzje o upamiętnieniu w Mejszagole i w Wilnie tragicznie zmarłego prezydenta Polski podjęto na wniosek radnych Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin w obu samorządach.