World Curling Tour (WCT) to cykl curlingowych rozgrywek, w których najlepsze drużyny z całego świata rywalizują w różnych krajach i miastach. W tym roku do grona gospodarzy organizowanych od 1992 roku zawodów dołączyła Łódź, gdzie zaplanowano zmagania par mieszanych (Mixed Doubles). Ta konkurencja zadebiutowała podczas tegorocznych zimowych igrzysk olimpijskich w Pjongczangu.

- To będzie wydarzenie bez precedensu w historii polskiego curlingu. Po raz pierwszy zawitają do nas najlepsi gracze, zdobywcy medali olimpijskich oraz mistrzowie świata. Turniej będzie stał na najwyższym sportowym poziomie

– zapewniła prezes Curling Łódź i czynna zawodniczka Adela Walczak.

Do Łodzi przyjadą m.in. brązowi medaliści igrzysk w Pjongczangu Norwegowie Kristin Moen Skaslien i Magnus Nedregotten, węgierscy mistrzowie świata z 2013 i 2015 r. Dorottya Palancsa i Zsolt Kiss oraz rosyjska para brązowych medalistów mistrzostw świata mikstów z 2018 r. Anastazja Moskaliewa i Aleksander Jeremin.

Start w turnieju potwierdziły drużyny ze Szkocji, Anglii, Węgier, Francji, Finlandii, Białorusi, Słowacji, Estonii, Rosji, Szwecji, Holandii, Norwegii oraz Polski. Składają się one z zawodniczki i zawodnika, a każda para w jednej partii zagrywa pięcioma kamieni. System rozgrywek przewiduje mecze grupowe, ćwierćfinały, półfinały oraz finał. Pula nagród wyniesie 4 tys. euro. Zawody będą punktowane w rankingu WTC.

Areną rywalizacji będzie otwarta w sierpniu hala Curling Łódź. Pierwszy i jedyny w kraju obiekt dedykowany wyłącznie tej dyscyplinie posiada cztery tory, spełniające olimpijskie normy.

Zawody rozpoczną się 29 listopada i potrwają do 2 grudnia. Wstęp będzie bezpłatny. Oprócz Łodzi, gospodarzami turniejów w tegorocznym cyklu ISS WCT Mixed Doubles będą m.in. Toronto, Tallinn, Soczi i Budapeszt.