Gnieźnieński magistrat podkreśla, że 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości to święto, które w Gnieźnie obchodzone będzie z należytym szacunkiem i powagą w trakcie oficjalnych uroczystości. Władze miasta wskazują jednak, że to szczególna rocznica, więc aby zachęcić wszystkich mieszkańców, do wspólnego i radosnego świętowania proponują – świętowanie z „Wąsem Marszałka”.

Wystarczy kawałek brystolu, filcu lub innego wybranego materiału, taśma klejąca lub klej, patyczek lub nie i w ciągu 3 minut mamy gotowy atrybut, z którym zapraszamy 11 listopada 2018 o godzinie 11.00 pod Bazylikę Prymasowską, spod której - po zakończonej mszy św. - wyruszy Kolorowy Pochód dla Niepodległej w na gnieźnieński Rynek

– podkreśla magistrat.

Prezydent Gniezna Tomasz Budasz tłumaczył, że w mieście 100-lecie niepodległości świętowane będzie w różnych formach.

W najbliższą niedzielę odbędzie się pierwsze z ważnych rocznicowych wydarzeń w tym roku. W Gnieźnie świętujemy Narodowe Święto Niepodległości na kilka sposobów: uroczyście, uczestnicząc we mszy świętej w intencji Ojczyzny w Bazylice Prymasowskiej i składając wiązanki kwiatów pod pomnikiem; sportowo w Biegu Niepodległości; ale też na wesoło uczestnicząc w Barwnym Pochodzie, w akcji "Stulecie z Wąsem Marszałka" i w koncertach na Rynku

 – mówił Budasz.

Jak dodał, „już kolejny rok będzie towarzyszyć nam aktor w przebraniu Marszałka Piłsudskiego tym razem w towarzystwie Ignacego Jana Paderewskiego. Bardzo chciałbym, żeby gnieźnianie tego dnia świętowali wspólnie. Wspólnie, radośnie i z przymrużeniem oka. Dlatego właśnie promujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w akcji "Stulecie z Wąsem Marszałka”.

Na stronie internetowej Urzędu Miasta Gniezna mieszkańcy mogą znaleźć wzory wąsów do wykonania. Organizatorzy akcji podkreślają, że kolor, ani rozmiar wąsów nie ma żadnego znaczenia – ważne, by ta inicjatywa zintegrowała mieszkańców.