Jest to próba podsumowania osiągnięć II Rzeczypospolitej, niepodległego państwa polskiego, odrodzonego po 123 latach niewoli. Choć niepodległość trwała tylko 20 lat, to był to okres ożywionej aktywności zarówno na polu tworzenia instytucji państwowych, jak i kultury.

– podkreśla pomysłodawca i współredaktor tomu dr hab. Michał Kopczyński.

Ważnym dopełnieniem tekstów są archiwalne ilustracje między innymi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, Biblioteki Narodowej – zdjęcia postaci i miejsc powszechnie kojarzonych z epoką II Rzeczypospolitej, ale też mniej znanych lub zupełnie zapomnianych. W książce zaprezentowane są też eksponaty ze zbiorów Muzeum Historii Polski – m.in. wyroby prezentowane w 1939 roku na Wystawie Światowej w Nowym Jorku, zakupione następnie na aukcjach przez Jerzego S. Starczewskiego i podarowane w 2018 roku MHP przez jego bratanicę Marię Starczewską-Lambasę.

Spotkanie promujące książkę odbędzie się 7 listopada o godzinie 18:30 w pawilonie na Placu Teatralnym w Warszawie. Rozmawiać na temat premierowej książki będą prof. Antoni Dudek, prof. Michał Kopczyński, dr hab. Paweł Skibiński oraz dr Mikołaj Mirowski. Wstęp wolny.