Okazało się, że betacyjanina, czyli pigment, któremu burak zawdzięcza swoją barwę, może stać się bardzo pomocnym sprzymierzeńcem w walce z nowotworem. Burak jest warzywem o bardzo silnych właściwościach antyoksydacyjnych.
Ponadto warzywo to zawiera znaczną liczbę korzystnych dla zdrowia substancji: betainę, znaną również jako trimetylglicyna (TMG), betalainy, betacyjaninę, kwas foliowy, żelazo i błonnik. 
Betaina pomaga w przetworzeniu hemocysteiny w metioninę, co działa zapobiegawczo przeciwko zawałowi serca - pisze dr Mark Sircus, specjalista w dziedzinie  medycyny naturalnej w swojej książce pt. „Filary zdrowia”.

Jak wynika z badań naukowych zawarte w buraku pigmentowe substancje chemiczne są w stanie stymulować wzrost poziomu białek, zwanych enzymami. Te ostatnie wspomagają proces detoksykacji i eliminacji z organizmu substancji, które stanowią potencjalne zagrożenie w postaci stymulowania komórkowych mutacji nowotworowych. Wyniki badań zespołu naukowego wielokrotnie potwierdzały potencjalną skuteczność zawartych w buraku substancji chemicznych w aspekcie profilaktyki nowotworu, a w szczególności raka jelita grubego.

W jednym z eksperymentów medycznych zwierzęta poddano podwójnym stresogennym obciążeniom: po pierwsze, chemicznie wywołano nowotwór jelita grubego, a po drugie, w ich ustrojach zaindukowano wysoki poziom cholesterolu. Następnie badane zwierzęta podzielono na dwie grupy: u jednej z nich zastosowano bogatą w błonnik dietę buraczaną, zaś reszta stanowiła grupę kontrolną. Okazało się, że organizmy zwierząt otrzymujących pokarm wysokobłonnikowy wykazały wzrost aktywności dwóch wątrobowych enzymatycznych przeciwutleniaczy – peroksydazy glutationowej i S-transferazy glutationowej.

Burak obniża ciśnienie- szczególnie sok buraczany zawiera substancje, które rozszerzają naczynia krwionośne, zapobiegając powstawaniu zakrzepów, usprawniając przepływ krwi w tętnicach. Warzywo pomaga przy przeziębieniu, jest lekkostrawne, niskokaloryczne (gotowane w przeciwieństwie do surowego ma wyższy indeks glikemiczny  – 65)  i nie wywołuje alergii. Ma przy tym sporo witamin i składników mineralnych - dużo wapnia, potasu i magnezu.
Czerwony barszcz zapobiega  powstawaniu zgagi po obfitych posiłkach - neutralizuje zakwaszające działanie tłustych mięs.