Jak wynika z obwieszczenia Komisarza Wyborczego w Kielcach I, w woj. świętokrzyskim 21 października wybierano 102 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, spośród 296 kandydatów zgłoszonych przez 187 komitetów wyborczych. W 11 gminach zarejestrowano tylko jednego kandydata.

W I turze wybrano 72 włodarzy, w tym we wszystkich gminach, w których startował jeden kandydat. W 30 samorządach w niedzielę zostanie przeprowadzono II tura głosowania – w I turze żaden z kandydatów nie otrzymał tam więcej niż połowy ważnych głosów.

Ponownie do urn pójdą mieszkańcy dwóch z czterech miast województwa świętokrzyskiego, gdzie wybiera się prezydentów.

W Kielcach – stolicy regionu – zmierzą się: urzędujący od 2002 r., popierany przez Zjednoczoną Prawicę Wojciech Lubawski (KWW Porozumienie Samorządowe Wojciech Lubawski) oraz europoseł wybrany z list PO, Bogdan Wenta (KWW Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty; przed druga turą poparcia udzielili mu przegrani w wyborach kandydaci Koalicji Obywatelskiej, SLD i PSL). I turę wygrał Wenta, zdobywając 37,62 proc. głosów, Lubawski uzyskał 29,20 proc. Startowało siedmiu kandydatów.

Prezydenta będą wybierali także mieszkańcy Skarżyska-Kamiennej. W II turze znaleźli się: obecny prezydent Konrad Kroenig (Komitet Przyszłość i Rozwój Skarżyska-Kamiennej) - 42,26 proc. głosów w I turze i kandydat PiS Mariuszem Bodo - 33,23 proc. głosów. Startowało pięciu kandydatów.

Burmistrz wybiorą w niedzielę także głosujący w sześciu miastach powiatowych: w Sandomierzu (gdzie do II tury nie wszedł obecny burmistrz miasta), Busku-Zdroju, Kazimierzy Wielkiej, Pińczowie, Końskich i w Opatowie (w tym ostatnim mieście urzędujący burmistrz nie stratował).

Do urn ponownie udadzą się także mieszkańcy gminy Bałtów, gdzie w I turze dwaj zgłoszeni kandydaci na wójta, uzyskali dokładnie po 50 proc. poparcia - po 1012 głosów.

W I turach zostali wybrani na swoje drugie kadencje prezydenci: Starachowic - Marek Materek (84,42 proc. poparcia przy trzech kandydatach) i Ostrowca Świętokrzyskiego – Jarosław Górczyński (70,39 proc. poparcia przy trzech kandydatach). Ich własne komitety wyborcze uzyskały także większość w tamtejszych radach miast i powiatów.

Reelekcja powiodła się także trzem burmistrzom innych miast powiatowych: Staszowa, Jędrzejowa i Włoszczowy. Spośród samorządów, gdzie był tylko jednej kandydat, rekordowe poparcie, ponad 90 proc. głosujących, uzyskali urzędujący wcześniej wójtowie gmin: Bieliny, Bodzechów, Mirzec i Pawłów.

Wybory do sejmiku województwa świętokrzyskiego wygrało PiS (38,4 proc. głosów) i zdobyło 16 mandatów w 30 osobowym gremium, co pozwala na samodzielne rządzenie. Współuczestniczące w zarządzaniu regionem od 1998 r. PSL ma dziewięć mandatów (25,25 proc. głosów), Koalicja Obywatelska - trzy mandaty (11,79 proc.), SLD Lewica Razem – jeden mandat (6,16 proc.), Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty – jeden mandat (5,26 proc.).