redakcja

Odgrywał niezapomniane role. Roman Kłosowski był gwiazdą ekranu

Roman Kłosowki / / By Ja Fryta from Strzegom [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons


Znali go chyba wszyscy. Zarówno starsi, jak i młodzi widzowie. Roman Kłosowski odgrywał bowiem wiele ról filmowych i teatralnych, ale na zawsze zostanie zapamiętany z postaci Romana Maliniaka z serialu "Czterdziestolatek".

Roman Kłosowski miał 89 lat. O jego śmierci - w dniu 11 czerwca - poinformował ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji.

Roman Kłosowski był związany m.in. z Teatrem Syrena w Warszawie; poza serialem telewizyjnym "Czterdziestolatek" wystąpił także w takich filmach jak "Zamach", "Hydrozagadka", "Eroica", "Baza ludzi umarłych", "Kramarz", "Czy jest tu panna na wydaniu?".

W 1974 r. w "40-latku" Jerzego Gruzy zagrał swoją słynną rolę - wścibskiego i ambitnego Romana Maliniaka, którego nie znosi i unika jak ognia inżynier Stefan Karwowski. Do postaci Maliniaka Kłosowski powrócił po latach w serialu "40-latek. 20 lat później" - wówczas Maliniak był już sławnym i zamożnym dostojnikiem państwowym.

W latach 1976-1981 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Powszechnego w Łodzi.

Wystąpił też w wielu spektaklach Teatru Telewizji - m.in. jako Szwejk w "Spotkaniach ze Szwejkiem" Jarosława Haszka (1989, reż. Paweł Trzaska) i jako Królik w "Alicji w Krainie Czarów" Lewisa Carrolla (1995, reż. Maciej de Korczak-Leszczyński).

 
Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...
Wydawca: Słowo Niezależne Sp. z o.o.

Polityka Prywatności

Designed by: Webmode