Przetworzone owoce, czyli miąższ, skórki i pestki, zawierają wiele substancji odżywczych o potwierdzonym działaniu rakobójczym, należą do nich: kwas elagowy, katechiny, kwercetyna, OPC i PCO (oligoproantocyjanidyny oraz oligo-procyjanidyny), rezweratrol (odpowiedzialny za ciemną pigmentację skórki od winogron), pterostilbeny, selen, likopen, luteina, laetrile (amigdalina lub inaczej
witamina B17), beta-karoten, kwasy kawowy i ferulowy (oba mają działnie rakobójcze) kwas galusowy. Dotyczy to przede wszystkim winogron odmiany Concord o granatowo-czarnych owocach - pisze w swojej książce pt. „Filary zdrowia” dr Mark Sircus, specjalista w dziedzinie  medycyny naturalnej. 

Zawarte w winogronach substancje z jednej strony eliminują komórki rakowe, z drugiej wspomagają odtruwanie organizmu. Opisywana tu terapia przeciwrakowa jest dziełem Johanny Brandt, która przez wiele lat prowadziła badania nad skutecznością różnorodnych diet, co w końcu naprowadziło ją na trop leczniczego działania winogron. Pierwsze wydanie książki opisującej kurację winogronową ukazało się w latach dwudziestych XX wieku.