W środę wiceminister Szatkowski spotkał się z delegacją amerykańskich kongresmenów - B. Shusterem, przewodniczącym Komisji ds. Infrastruktury i Transportu oraz członkami Komisji ds. Sił Zbrojnych, Markiem Sanfordem i Robertem Pittengerem.

Wiceminister Szatkowski podziękował za działania Kongresu na rzecz inicjatywy zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce. W ustawie budżetowej na 2019 rok zawarto zobowiązanie do przeanalizowania kwestii stałej obecności wojskowej USA w Polsce. Kongresmeni wyrazili poparcie dla argumentów na rzecz zwiększenia i zmiany charakteru dyslokacji wojsk USA w naszym kraju.

Rozmówcy docenili Polskę jako wiarygodnego sojusznika USA, m.in. wspominając o naszych wydatkach na cele obronne oraz programach modernizacji Sił Zbrojnych RP, realizowanych we współpracy ze stroną amerykańską. 
Tematem dyskusji były także wyzwania dla bezpieczeństwa w wymiarze regionalnym i globalnym. Podczas swojej wizyty w Polsce delegacja Kongresu USA odwiedziła żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Powidzu.