We wcześniejszej rozmowie z dziennikarzami w Sejmie Mazurek powiedziała, że wygląda na to, że PiS „zwiększy stan posiadania w sejmikach województw”.

Nasz wynik jest bardzo dobry, to kolejne zwycięstwo PiS

- mówiła.

„Skoro PSL ma bardzo słaby wynik (klęska w wielu województwach), to może zmieni lidera? Wtedy będzie nowe otwarcie i możliwość powołania koalicji w niektórych sejmikach”

- napisała później na Twitterze rzeczniczka PiS.

Dotychczas oficjalnie podano rozkład mandatów w czterech sejmikach wojewódzkich.

Z oficjalnych informacji wynika, że PiS jak dotąd uzyskało samodzielną większość w sejmiku woj. podlaskiego oraz podkarpackiego. Według nieoficjalnych informacji, taką większość partia rządząca zdobyła także w woj. małopolskim, lubelskim, świętokrzyskim i łódzkim.

 

 

Z kolei na Mazowszu partia rządząca uzyskała na pewno 25 mandatów na 51 - wynika z informacji PAP ze źródeł w strukturach PiS. Nie jest wykluczone, że ostatecznie PiS zdobędzie jeszcze jeden mandat - dodają te źródła.

Według podanych w poniedziałek przed południem wyników sondażu Ipsos - tzw. late poll - w wyborach do sejmików wojewódzkich PiS zdobyło 33 proc.; Koalicja Obywatelska - 26,7 proc.; 13,6 - PSL; 6,6 proc. - SLD; 5,9 proc. - Kukiz'15; a 5,8 proc. - Bezpartyjni Samorządowcy.