- Podpisujemy umowy na dofinansowanie szpitalnych oddziałów ratunkowych w całym woj. łódzkim. SOR to bardzo ważne miejsce, gdzie ratuje się życie, a jednocześnie miejsce, w którym czas oczekiwania na pomoc jest długi - to chcemy zmienić

- podkreślił Szumowski.

Podpisane dziś umowy opiewają łącznie na ponad 2,3 mln zł. Pieniądze te zostaną przeznaczone na realizację siedmiu projektów obejmujących doposażenie SOR-ów w nowoczesny sprzęt. Wyposażone w niego będą oddziały w szpitalach: w Radomsku, Tomaszowie Mazowieckim, Sieradzu, Poddębicach, Zgierzu i dwóch placówkach w Łodzi - Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego i Centrum Onkologii i Traumatologii im. Kopernika.

Jak zaznaczył minister zdrowia, przekazane pieniądze pomogą w skróceniu kolejek pacjentów na SOR-ach. Część z nich zostanie przeznaczona na aparaturę dla dzieci, które wymagają specjalnie dostosowanego sprzętu. Zdaniem Szumowskiego wymiana sprzętu na nowszy i zwiększenie liczby specjalistycznych aparatów ratujących życie to "inwestycja w bezpieczeństwo pacjentów".

- Chcemy, by nasze szpitale wyglądały dobrze, nie tylko dlatego, że przyjemnie jest operować w dużej, przestrzennej, dobrze klimatyzowanej sali, ale tak naprawdę - co rzadko jest podnoszone - nowe budowle są inwestycją w bezpieczeństwo pacjenta. Powikłania procesu terapeutycznego są jedną z pięciu najważniejszych przyczyn przedwczesnej umieralności. Badania mówią, że nowoczesny budynek szpitalny znacznie ogranicza liczbę powikłań u pacjentów. Inwestycje w unowocześnienie infrastruktury - także wymiana sprzętu na SOR-ach - to inwestycje w bezpieczeństwo

 - powiedział minister.

Według Szumowskiego, w całej Polsce ministerstwo doposażyło ponad 90 SOR-ów, natomiast kolejne 130 mln zł przeznaczyło na program "Wsparcie na starcie" dla pielęgniarek i położnych.

- Pacjent powinien odczuć te inwestycje

- dodał.

Jak podał wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk, ze pieniędzy UE dofinansowano w obecnej perspektywie projekty z zakresu ochrony zdrowia o łącznej wartości 280 mln zł; w ramach wsparcia edukacji i rozwoju, obejmującego szkolenie kadr medycznych i programy profilaktyczne, dofinansowano 21 projektów na sumę 56 mln zł.

Wcześniej minister Szumowski uczestniczył we wmurowaniu kamienia węgielnego pod budowę Regionalnego Zintegrowanego Centrum Zabiegowego w szpitalu im. Wojskowej Akademii Medycznej - Centralnym Szpitalu Weteranów w Łodzi; wartość inwestycji częściowo dofinansowanej z UE to blisko 30 mln zł.