W Kaliszu podpisano umowę na sfinansowanie zakupu karetki pogotowia dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny. Dokumenty podpisali wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg (PiS) i wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski (PSL).

- Dobrze stało się, że pieniądze trafią do szpitala w Kaliszu ponad podziałami – powiedziała wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg.

Zakup karetki będzie sfinansowany w części z budżetu wojewody wielkopolskiego, do którego trafiły środki rządowe w ramach poprawek do budżetu.

- O poprawkę do budżetu i dotację w wysokości 300 tys. zł na zakup kartki zabiegał poseł PiS Piotr Kaleta – wskazała wicewojewoda.

Łączny koszt zakupu ambulansu to 375 tys. zł, z czego samorząd województwa wielkopolskiego dołożył 75 tys.

Wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski podkreślił, że takie zadania nie mają żadnych barw politycznych, bo służą mieszkańcom "dlatego cieszymy się z każdych środków, które mają wpływ na rozwój szpitala w Kaliszu".

Grabowski dodał, że z budżetu urzędu marszałkowskiego w Poznaniu zostanie zakupiona druga karetka za 357 tys. zł, która do kaliskiego szpitala trafi w listopadzie.

Dyrektor szpitala Wojciech Grzelak poinformował, że szpitalny oddział ratunkowy w Kaliszu ma do dyspozycji 15 karetek, ale - jak podkreślił - "nasz tabor jest w takim stanie, że karetki bez przerwy musimy naprawiać a koszty, jakie ponosi szpital są ogromne" – powiedział.

Wicewojewoda Marlena Maląg poinformowała, że na terenie województwa wielkopolskiego funkcjonuje 118 zespołów ratownictwa medycznego, a do dyspozycji jest 37 specjalistycznych karetek.

- Wspomagamy te szpitale, które zwracają się o środki z różnych programów, to są pieniądze, które mają służyć bezpieczeństwu i zdrowiu mieszkańców Wielkopolski – podkreśliła.

W Wielkopolsce z budżetu wojewody zakupiono karetki pogotowia także dla szpitali w Turku, Jarocinie i Pile.