Dziś w Przemyślu (Podkarpackie) podpisana została umowa na dofinansowanie projektu.

Jak powiedział podczas uroczystości wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak, Przemyśl to bardzo dobre miasto do realizowania projektów transgranicznych, których źródłem finansowania może być program Polska-Białoruś-Ukraina.

Dodał, że dzięki temu projektowi mieszkańcy pogranicza będą mieli łatwiejszy dojazd do miejsc pracy, urzędów i instytucji publicznych. 

Poprawią się też warunki do prowadzenia biznesu. Lepsze będą też warunki spedycyjne

– zauważył.

Hamryszczak podkreślił, że rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 885 wpisuje się w planowaną budowę przejścia granicznego z Ukrainą w Malhowicach.

Wicewojewoda Lucyna Podhalicz powiedziała, że jest przygotowana dokumentacja przetargowa nowego przejścia. Jej zdaniem przetarg na budowę przejścia w Malhowicach powinien zostać ogłoszony jeszcze w tym roku.

Prezydent Przemyśla Robert Choma zaznaczył, że miasto jest już przygotowane na wyprowadzenie większego ruchu pojazdów, jaki pojawi się w związku z uruchomieniem nowego przejścia granicznego. Zauważył, że nowe przejście skróci czas dojazdu m.in. do ukraińskiej części Karpat.

Dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie Piotr Miąso zaznaczył, że przetarg na wykonanie rozbudowy będzie ogłoszony na przełomie roku. 

Chcemy, aby prace budowlane rozpoczęły się w pierwszej połowie przyszłego roku. Inwestycja ma być zakończona do końca 2020 r.

– dodał.

W ramach rozbudowy wybudowane będą m.in. chodniki, ścieżki rowerowe oraz zatoki autobusowe, a przy samym przejściu w Malhowicach będą dodatkowe pasy dla pojazdów czekających na odprawę graniczną oraz pętla autobusowa.

Wiceminister Hamryszczak powiedział, że z programu Polska-Białoruś-Ukraina na inwestycje drogowe przeznaczonych będzie w sumie 57 mln euro. Tylko na Podkarpaciu przeznaczonych zostanie na ten cel w sumie niemal 13 mln euro, w ramach siedmiu projektów.

Budżet programu Polska-Białoruś-Ukraina to ok. 183 mln euro. Do tej pory podpisanych zostało 60 umów na kwotę 123 mln euro.