Podczas piątkowego briefingu przed katedrą wojewoda powiedział, że pod koniec lipca wystąpił do premiera o wsparcie remontu katedry.

„Otrzymałem zarządzenie prezesa rady ministrów pana Mateusza Morawieckiego z 28 września tego roku, które przyznaje wojewodzie lubuskiemu, do budżetu wojewody 2 mln zł z przeznaczeniem na remont katedry gorzowskiej (…) Cieszę się, bo myślę, że to jest kwota znacząca, która pozwoli przyspieszyć ten remont. W sumie więc już budżet państwa zaangażował się w kwocie prawie 5,5 mln zł. To jest naprawdę wielkie wsparcie” – powiedział Dajczak.

Przypomniał, że w zeszłym roku 3,3 mln zł zostało przekazanych na ten cel z budżetu państwa decyzją ówczesnej premier Beaty Szydło.

„Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy wspierają odbudowę, jak i remont naszej gorzowskiej katedry, za którą tęsknimy jako wierni, jako diecezjanie, mieszkańcy Gorzowa oczywiście. Jestem wdzięczy panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, panu wojewodzie i wszystkim, którzy przyczynili się do wsparcia finansowego naszych prac” – powiedział proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w gorzowskiej katedrze ks. Zbigniew Kobus.

Uczestniczący w briefingu przew. Rady Miasta Gorzowa Wlkp. Sebastian Pieńkowski zaapelował do sejmiku woj. lubuskiego o przekazanie kolejnej sumy na remont tego zabytku. Przypomniał, że samorząd regionu przekazał na ten cel 300 tys. zł.

„Bo jeśli rząd polski przekazuje tak dużą sumę kolejny raz, to dobrze by było, żeby sejmik pochylił się nad potrzebami gorzowskiej katedry, najważniejszego zabytku w woj. lubuskim i mam nadzieję, że jeszcze raz wspomoże nasz zabytek” – powiedział Pieńkowski.

Do pożaru w gorzowskiej katedrze doszło 1 lipca 2017 r. w trakcie obchodów 760-lecia lokacji miasta. W godzinach popołudniowych pojawił się ogień na katedralnej wieży. Wielogodzinny pożar spowodował zniszczenie górnej części wieży. Strażacy walczyli z żywiołem przez wiele godzin. Opanowali go następnego dnia. Dwie trzecie wieży zostało uratowane, ocalały dzwony i organy.

Od kilku miesięcy katedralną wieżę otaczają rusztowania i trwa remont zabytkowego budynku. Obejmuje on nie tylko przywrócenie dawnej świetności wieży, ale także odnowienie wnętrza i murów całej świątyni. Całkowity koszt prac jest szacowany na ok. 20 mln zł.

Jak przekazał Maciej Jakuboszczak z firmy wykonującej remont katedralnej wieży, obecnie trwają prace ciesielskie związane ze wzmocnieniem ścian. Ocenił, że są one bardzo trudne i czasochłonne, gdyż przygotowania do wymiany jednego elementu trwają kilka dni.

Zapytany o termin zakończenia prac powiedział, że „ambitnym planem jest Gwiazdka przyszłego roku”. Przypomniał, że do odbudowy spalonej konstrukcji wieży trzeba będzie zużyć ok. 160 metrów sześciennych drewna.

Kościół katedralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest uznawany za jeden z symboli Gorzowa Wielkopolskiego. Został zbudowany w drugiej połowie XIII w. jako miejski kościół parafialny.

Świątynia znajdująca się w centrum miasta jest najcenniejszym zabytkiem i ważnym miejscem dla wiernych diecezji. Rangę kościoła katedralnego zyskała w 1946 r. i jest obecnie głównym kościołem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Śledztwo mające wyjaśnić przyczynę pożaru katedralnej wieży prowadzi gorzowska prokuratura okręgowa. Ustalono, że nastąpił on w wyniku zwarcia elektrycznego. Nadal jednak biegły ustala co było przyczyną zwarcia.