Prawo i Sprawiedliwość od kilku tygodni organizuje wielkie konwencje w miastach wojewódzkich. Przeprowadzone z ogromnym rozmachem imprezy przyciągają uwagę mediów i komentatorów. W ich cieniu organizowane są powiatowe konwencje prezentujące lokalne drużyny PiS. W poniedziałek zaprezentowano ekipę dobrej zmiany w Piotrkowie Trybunalskim. Miasto, niegdyś wojewódzkie, od kilkuset lat jest związane z tradycją sejmikowania. To tutaj Kazimierz Wielki podpisał statuty, które są jednymi z pierwszych spisanych praw, ratyfikowano tu pokój toruński, wybrano króla Jana Olbrachta i utworzono Trybunał Koronny. Od 1999 r. miasto jednak traci na znaczeniu i jest nieco na uboczu polityki.

Od 2006 r. władzę sprawuje tu Krzysztof Chojniak, bezpartyjny kandydat, który w dwóch ostatnich wyborach na prezydenta pewnie zwyciężał w pierwszej turze. Jego ugrupowanie współrządzi w koalicji z Sojuszem Lewicy Demokratycznej. To egzotyczny sojusz partii postkomunistycznej i antykościelnej z radykalnie katolickim prezydentem, któremu – jak mawiają złośliwi – „nie starcza niedzieli, by obskoczyć msze św. we wszystkich parafiach w Piotrkowie”. Z ogólnopolskich partii politycznych najsilniejszą pozycję w regionie ma Polskie Stronnictwo Ludowe i PiS.

Ekipa Prawa i Sprawiedliwości chce rzucić wyzwanie rządzącemu przez 12 lat układowi. Na listach PiS znaleźli się prawnicy, przedsiębiorcy, eksperci ds. pozyskiwania funduszy UE, nauczyciele, kombatanci, kandydaci w każdym wieku, a także wiele osób działających w klubach „Gazety Polskiej”. Kandydatem na prezydenta Piotrkowa Trybunalskiego jest Grzegorz Lorek, doświadczony samorządowiec, radny miejski, szef klubu PiS. W swoim wystąpieniu podkreślił, że liczy na synergię władzy samorządowej z sejmikami wojewódzkimi i rządem.

Przedstawił swoje zaplecze w sejmiku wojewódzkim. Człowiekiem do walki o pieniądze na inwestycje infrastrukturalne ma być dobrze znana w środowisku „Gazety Polskiej” Beata Dróżdż. Sądząc po reakcji sali pomysł się spodobał. Gdyby plan prezydenta się powiódł, Piotrków Trybunalski mógłby liczyć na dwóch radnych w sejmiku. Drugim odpowiedzialnym miałby być Zbigniew Zięba, jedynka na liście. Grzegorz Lorek przedstawił również jedynki w okręgach. Oprócz samego kandydata na prezydenta pierwsze miejsca zajmują: Sergiusz Stachaczyk, Wiesława Olejnik i Łukasz Janik.

CZYTAJ WIĘCEJ w dzisiejszym Dodatku Łódzkim "Gazety Polskiej Codziennie".