W mediach pojawiła się informacja, że cena szczepionek przeciwko grypie po jej wejściu na tzw. wykazy refundacyjne jest dla pacjentów innych niż seniorzy wyższa niż przed refundacją.

Resort wyjaśnia w komunikacie, że od lipca szczepionka VaxigripTetra objęta jest 50-procentową refundacją apteczną dla osób po 65. roku życia.

- Cena szczepionki VaxigripTetra podana w obwieszczeniu Ministra Zdrowia jest najniższą ceną w krajach Unii Europejskiej. Dzięki refundacji pacjenci w wieku 65+ w aktualnym sezonie grypowym mają możliwość zakupu szczepionki VaxigripTetra w cenie znacznie niższej niż ceny obowiązujące w roku poprzednim

 – przekonuje resort.

MZ podnosi, że w ubiegłym sezonie grypowym na rynku polskim była dostępna zarówno szczepionka czterowalentna VaxigripTetra, jak i szczepionka trójwalentna Influvac. W bieżącym sezonie 2018/2019 szczepionki trójwalentne są niedostępne, ponieważ producent wprowadził na polski rynek szczepionkę czterowalentną (Influvac tetra).

- Jest to zgodne z zaleceniami WHO dotyczącymi profilaktyki grypy sezonowej. Szczepionka czterowalentna zapewnia wyższą ochronę przed wirusem grypy w porównaniu do szczepionki trójwalentnej, gdyż ma w swoim składzie dwa wirusy grypy typu B

 – akcentuje ministerstwo.

MZ wyjaśnia, że szczepionki VaxigripTetra są dostępne także w opakowaniach zbiorczych po 10 ampułko-strzykawek, które nie są objęte refundacją i przeznaczone dla klientów instytucjonalnych (podmiotów leczniczych). Można je wykorzystywać do realizacji szczepień zalecanych u dzieci od szóstego miesiąca życia oraz u dorosłych.

- Dzięki temu zabezpieczony jest dostęp do szczepionek również dla osób nie objętych refundacją

 – wskazał resort.

- Oferowana przez producenta cena szczepionki refundowanej (pojedynczej) i jednej szczepionki z opakowania zbiorczego są takie same. Sprzedaż nierefundowanych opakowań zbiorczych odbywa się od producenta do dystrybutorów w całej Polsce. Hurtownie samodzielnie prowadzą politykę cenową na zasadach rynkowych, nakładając własne marże. Dlatego finalne ceny szczepionek u dystrybutorów mogą się różnić

 – wyjaśnia MZ.

Resort przypomina, że hurtownie sprzedają szczepionki m.in. podmiotom leczniczym realizującym kalendarz szczepień zalecanych. Samorządowe profilaktyczne programy zdrowotne organizowane są przez podmioty lecznicze, które także nabywają szczepionki w hurtowniach.