Propozycje dla dzieci niepełnosprawnych Stefaniak przedstawił na konferencji prasowej w przedszkolu integracyjnym Tukan na Targówku, gdzie towarzyszyła mu m.in. dyrektorka placówki.

Nie ma zgody na to, żeby w Polsce pojawiały się - przepraszam za to wyrażenie - "getta" - mówił Stefaniak, wskazując, że obecnie istnieje tendencja do tego, by izolować dzieci zdiagnozowane np. jako autystyczne. "Tam, gdzie rząd ma plany do tego, by separować i rozdzielać, my mówimy: integracja" - zaznaczył.

Stołeczny program wsparcia rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi, którego zarys zaprezentował Stefaniak, ma wspierać rodziców w sposób "bezpośredni i pośredni". Jak podkreślał Stefaniak, jego zdaniem Warszawa jako stolica powinna być pionierem w tej kwestii.

Stefaniak zauważył, że nie można też zostawić bez pomocy placówek, które zajmują się dziećmi niepełnosprawnymi.

Kandydat zwrócił uwagę, że miasto powinno zadbać o takie "przyziemne sprawy", jak to, by rodzice towarzyszący swoim niepełnosprawnym dzieciom mieli zapewniony darmowy wstęp do wszelkiego rodzaju instytucji miejskich. Stefaniak postulował też wzbogacenie systemu rowerów miejskich o rowery trójkołowe dla dzieci z lekkimi niepełnosprawnościami.

Wybory samorządowe odbędą się 21 października; druga tura wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów, prezydentów miast - 4 listopada.