Dane największych płatników podatku od dochodu można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. W zestawieniu znalazło się ponad 2, tys. spółek. Budimex jest liderem wśród płatników z branży budowlanej. – Jesteśmy polską firmą i zarabiamy na rodzimych inwestycjach. Dlatego bardzo nas cieszy fakt, że wpłacając pokaźne kwoty z tytułu CIT wspieramy rozwój i gospodarkę kraju. Podatki to nowe placówki medyczne i opiekuńcze, ważne programy społeczne, czyli obszary, z których korzystamy wszyscy. Wartość podatku, jaki oddajemy do Skarbu Państwa, jest też miarą pracy, jaką wykonujemy na rzecz rozbudowy Polski, m.in. dróg i szpitali, ale też ważnym elementem społecznej odpowiedzialności biznesu. Zawsze powtarzam, że ważny jest nie tylko zysk, ale też możliwość wspierania istotnych inicjatyw – mówi Dariusz Blocher, prezes Zarządu Budimex SA. – Wysoki podatek jest dowodem dużych obrotów, a co za tym idzie – dużym wpływem do Skarbu Państwa. To ważne, bo te pieniądze budują nasz kraj. Warto jednak pamiętać, że branża budowlana jest bardzo wrażliwa, a zła polityka inwestorska może ją łatwo zniszczyć. Wszyscy więc musimy dbać o stabilność tego sektora gospodarki. Budimeksowi należą się gratulacje, bo już piąty rok z rzędu jest największym płatnikiem podatku dochodowego spośród firm budowlanych w Polsce – mówi Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

Budimex buduje miejsca pamięci i kultu

Budimex angażuje się również w projekty kultywujące pamięć o polskiej historii. Obecnie buduje trzy nowe muzea.

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce zostanie oddane do użytku już jesienią tego roku. Drugą inwestycją jest Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Zakłada przebudowę i rozbudowę budynku oraz stworzenie nowej części na potrzeby techniczno-administracyjne. Ostatnio pozyskanym kontraktem jest ten na generalne wykonawstwo Muzeum Historii Polski w Warszawie. Gmach tej instytucji powstanie na terenie Cytadeli Warszawskiej, a jego powierzchnia będzie liczyć ok. 44 tys. m2. –Mamy świadomość, że są to budynki, które będą służyły kolejnym pokoleniom Polaków, a w ich murach swoje miejsce znajdzie dziedzictwo historii narodowej. To duża odpowiedzialność, ale przyjmujemy ją na siebie z radością i dumą, że możemy brać udział w tworzeniu takich miejsc – mówi Dariusz Blocher. Innym rodzajem inwestycji, jakie w swoim dossier posiada Budimex, są świątynie. Wśród nich te najpopularniejsze w Polsce, czyli Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach oraz Sanktuarium Maryjne w Licheniu.

Biznes, który wspiera ważne inicjatywy

Budimex prowadzi też szeroką działalność sponsorską i prospołeczną. Z okazji półwiecza istnienia firmy ogłosił konkurs pt. "Zmieniaj świat. Budimex 50 lat", w którym pomysłodawcy zwycięskiego projektu otrzymają 500 tys. złotych na jego realizację. „Domofon ICE” to program edukacyjny, którego główną ideą jest wyposażanie uczniów klas 0–3 w plastikowe karty zawierające dane, umożliwiające kontakt z najbliższymi w razie wypadku. Innym projektem społecznym jest „Strefa Rodzica”, w ramach którego tworzone są wydzielone strefy na szpitalnych oddziałach dziecięcych, gdzie rodzice w godnych warunkach mogą towarzyszyć swoim dzieciom podczas hospitalizacji. Do tej pory powstało ich już ponad dwadzieścia, m.in. na szpitalach w Grodzisku Mazowieckim, Siedlcach czy Suwałkach.

– To przykład naszych działań CSR, które są nieodłączną częścią biznesu. Zatrudniamy ludzi w całej Polsce i chcemy, żeby wiązali z nami nie tylko swoje życie zawodowe, ale też mieli poczucie, że dbamy o inne ich potrzeby i najbliższe im otoczenie

– dodaje Dariusz Blocher. Na przychody firmy wpływ ma przede wszystkim wysoka jakość realizowanych przez nią inwestycji. Praca Budimeksu została już niejednokrotnie doceniona. Spółka jest laureatem konkursu „Budowa Roku 2017”. Budimex został wymieniony przez GDDKiA jako generalny wykonawca dwóch z czterech najlepiej prowadzonych budów drogowych. Budimex jest też nieprzerwanie od 2011 roku w składzie Respect Index.

Materiał Partnera