"Lasy Państwowe i leśnictwo w Polsce pięknie chroni przyrodę, działa na rzecz gospodarki, m.in. dostarczając drewna do przemysłu meblarskiego, który jest liderem w Europie. Widać bardzo wielką troskę leśników o przyrodę, troskę o społeczeństwo - żeby udostępniać lasy jako miejsce wypoczynku - i troskę o gospodarkę. Lasy Państwowe, gospodarząc na jednej czwartej powierzchni Polski, są największym gospodarzem Rzeczypospolitej Polskiej, wywiązują się z tej roli znakomicie"

– powiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk, cytowany przez biuro prasowe sanktuarium.

"Kiedy leśnicy prowadzą odpowiedzialną gospodarkę leśną, czasami nie znajdują zrozumienia, nieraz organizacje ekologiczne uważają, że każde wycinanie drzewa jest szkodzeniem przyrodzie. Myślę, że to niezrozumienie jest dość duże, ta edukacja społeczności jest ważnym zadaniem, które jest przed lasami"

– dodał.

Dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny podkreślił, że od II wojny światowej przybyło w Polsce 2,5 mln ha lasów. "Leśnicy na co dzień zajmują się powszechną ochroną lasów, pielęgnowaniem lasów, powiększaniem ich powierzchni, pielęgnowaniem, czyli również pozyskiwaniem drewna, sadzeniem nowych drzewek - co roku sadzimy 500 mln nowych. Leśnicy chronią również las przed zagrożeniami, przede wszystkim przed pożarami, przed kradzieżą, dbają o przyrodę, chronią zwierzęta i rośliny" - wyliczał.

Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. „Drodzy leśnicy, życzę wam - i o to się modlimy wspólnie tu na Jasnej Górze, prosząc Matkę Bożą Jasnogórską Królową Polski o pomoc, byście mogli w pokoju i spokoju odczytywać znaki czasu i dalej służyli wsłuchując się w nauczanie Jana Pawła II (…) Moi drodzy, jeszcze jedno, a właściwie prośba – uczcie nas, bo jesteście specjalistami, takiego czytania przyrody, wszak znacie drogi lasu, potraficie patrzeć i dostrzegać, i wyciągać wnioski" - powiedział abp Skworc.