„Z ogromnym żalem zawiadamiamy, że na wieczną wartę odszedł Żołnierz Niezłomny, ppłk Zbigniew Matysiak +Kowboj+, legendarny weteran polskiego podziemia, podopieczny Fundacji Red is Bad. Cześć Jego Pamięci!” – poinformowała w mediach społecznościowych fundacja Red is Bad, której celem jest pomaganie jeszcze żyjącym Żołnierzom Wyklętym i Kombatantom II Wojny Światowej oraz promocja ich etosu.

Zbigniew Matysiak urodził się w 1926 r. w Lublinie. Był harcerzem, żołnierzem, a po wojnie więźniem politycznym.

W 1943 r. dołączył do lubelskiej grupy konspiracyjnej, a w marcu 1944 r. do Armii Krajowej - do oddziału „Romana” w zgrupowaniu mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Był więziony w areszcie przy ul. Krótkiej w Lublinie, a także w więzieniu na Zamku Lubelskim oraz w więzieniach w Sieradzu i Mokotowie.

Matysiak był także zasłużonym sportowcem - dziesięciokrotnym mistrzem Polski w rajdach motocyklowych, bokserem, kolarzem i narciarzem oraz trenerem.

W sierpniu z okazji Święta Wojska Polskiego minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak za zasługi podczas wojny, a także za przekazywanie kolejnym pokoleniom Polaków wiedzy o wojnie awansował majora Zbigniewa Matysiaka do stopnia podpułkownika.