Premier przypomniał postulaty swej partii, tzw. piątkę Morawieckiego, czyli postulaty programowe rządu i PiS na jesienne wybory samorządowe. To "ciepły dom", "bliska okolica, dalsza okolica", czyli nowoczesna gmina, dworzec, chodnik dla dzieci, autobusy, odtwarzane linie autobusowe, tak jak ta w Namysłowie. Szybki internet, żeby Opolszczyzna, która przecież w dużym stopniu składa się też z terenów wiejskich, z małych miasteczek, miała takie same szanse rozwoju, uczestniczenia w gospodarce cyfrowej, jak duże miasta - wymieniał Morawiecki.

Jak mówił, samorządowy program PiS zakłada też wprowadzenie budżetu obywatelskiego w każdej polskiej gminie. Tu mieszkasz, tu decydujesz - to będziemy robić, czyli zwiększenie wpływu obywateli na samorząd" - zaznaczył premier.

Na "piątkę" dla Opolszczyzny złożyły się z kolei m.in. nowa komunikacja dla Opola, w tym obwodnica Opola oraz węzeł Prószkowa, co najmniej trzy nowe mosty (na DK 39 z Brzegu do Namysłowa, w Krapkowicach i w Opolu), a także nowe linie kolejowe (m.in. Racibórz - Głubczyce - Racławice Śląskie oraz droga kolejowa 143 Kalety - Wrocław Mikołajów).

Morawiecki zwrócił uwagę, że podczas rządów PiS na Opolszczyznę popłynęło 50 mln zł na budowę dróg lokalnych. Zapowiedział, że za kilka dni jego rząd przyjmie nowy, 5-miliardowy fundusz, z którego budowane będą zarówno nowe drogi, jak i nowe mosty. Jak mówił, 5 mld to tyle, ile PO i PSL "zdołały wysupłać z dziurawego budżetu" przez 8 lat, a obecnie rządzący taką kwotę przeznaczą na 1,5 roku.

Premier zapowiedział też wysiłki na rzecz skrócenia kolejek do lekarzy w regionie opolskim. Będziemy skracać kolejki, które od 27 lat lat rosną. Właściwie rosną od 50 lat, ale patrzymy na ten okres po 1989 r. I zobaczycie państwo, rozliczycie nas już za 9 miesięcy, czy one w tych 9-10 głównych kategoriach specjalistycznych, czy specjalizacjach medycznych, czy one będą malały, bo przystępujemy do tego programu - powiedział premier. Przypomniał jednocześnie, że w zeszłym roku na Uniwersytecie Opolskim otwarty został nowy kierunek - medyczny.

Jako punkty piąty swego programu dla Opolszczyzny Morawiecki wymienił uregulowanie Odry. Jak mówił, chodzi o budowę zbiornika w Krapkowicach, przebudowę polderu Żelazna i takie uregulowanie rzeki, by była możliwa większa żeglowność na niej. "Naprawiamy zaległości nie tylko z ostatnich 25 lat, ale ze 125 lat. Będziemy udrażniać Odrę i będziemy budować nowe zbiorniki, żeby nie było powodzi, jak 21 lat temu - przekonywał szef rządu.

Premier zaapelował, by w jesiennych wyborach samorządowych w Opolu głosować na kandydatkę Zjednoczonej Prawicy, obecną wicewojewodę opolską Wiolettę Porowską. Podkreślał, że po to właśnie PiS potrzebuje nowych radnych w sejmikach województw, żeby współpraca z sejmikiem i rządem była jak najbliższa i jak najlepsza.