Jak informuje oficjalny portal 10. BLog., w imieniu własnym oraz żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej misjonarzy powitał dowódca brygady płk Szymon Lepiarz.

Ponad sześć miesięcy temu żegnaliśmy I. zmianę żołnierzy Narodowego Elementu Wsparcia Polskiego Kontyngentu Wojskowego misji Unii Europejskiej pod kryptonimem Sophia. To była wówczas zupełnie nowa misja, nie tylko dla 10. Brygady Logistycznej, ale również dla polskich Sił Zbrojnych (…) Dziś, podsumowując I. zmianę można z całą pewnością powiedzieć, że kontyngent wykonał swoje zadanie. Nie byłoby to jednak możliwe bez pracy logistyków z Narodowego Elementu Wsparcia, którymi dowodził kpt. Krzysztof Kwiatkowski

- powiedział płk Lepiarz, cytowany przez oficjalny portal opolskiej brygady. Następnie podziękował żołnierzom za wzorową realizację zadań.

Zapisaliście kolejną kartę w historii naszej Brygady, kartę z której wszyscy możemy być dumni. Wasza misja wymagała ogromnego wysiłku, wiedzy i umiejętności. Zbudowaliście od podstaw bazę wojskową, nawiązaliście również współpracę z żołnierzami sojuszniczych armii i administracją cywilną, dzięki której powstał system pozwalający realizować zadania mandatowe Polskiego Kontyngentu Wojskowego we Włoszech

- dodał. 

Żołnierze I. zmiany PKW EU Sophia misję rozpoczęli na początku lutego 2018 r. W tym czasie zbudowali od podstaw bazę kontenerową i biurową dla całości składu osobowego Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Do ich podstawowych zadań należało kontraktowanie usług socjalno – bytowych na terenie bazy Sigonella, a także zabezpieczenie potrzeb grupy zadaniowej sił specjalnych oraz zespołu lotniczego z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. W trakcie misji żołnierze nawiązali i utrzymywali kontakty z Polonią oraz ściśle współpracowali z żołnierzami armii sojuszniczych przebywających w bazie Sigonella - czytamy na portalu 10. BLog.

Podstawowym celem misji Sophia, która prowadzona jest na Morzu Śródziemnym od 2015 roku, jest zapobieganie przemytowi ludzi, broni i narkotyków do Europy, a także szkolenie libijskiej straży przybrzeżnej oraz sił morskich. Polscy żołnierze stacjonują na Sycylii w bazie Sigonella. Misją kierują Włosi, ale polscy żołnierze współpracują również z Amerykanami, Hiszpanami i Portugalczykami.