- Jasna Góro, Czarna Madonno, miej w opiece naród cały, który żyje dla Twej chwały – to właśnie te słowa premiera Morawieckiego wypowiedziane na Jasnej Górze 8 lipca tak przeraziły redakcję OKO.press.

Postanowiono więc zbadać, co o tym wszystkim sądzą Polacy i... okazało się, ze większość z nich taki czyn premiera w pełni popiera i nie ma z tym najmniejszego problemu.

Redakcja OKO.press zleciła pracowni sondażowej Ipsos przeprowadzenie badania. Wyniki musiały ich mocno zaskoczyć.

Jak się okazuje w sumie 54 proc. respondentów stwierdziło, że premier Morawiecki postąpił właściwie. Z kolei 41 proc. ankietowanych przyznało, że zachowanie szefa rządu było nieodpowiednie. 5 proc. nie ma wyraźnego stanowiska w tej sprawie.

Tu w zasadzie moglibyśmy skończyć relacjonowanie całej sprawy, jednak redakcja OKO.press postanowiła najwyraźniej dać upust swojej frustracji i w swoim stylu skomentować wyniki badania, nie kryjąc zupełnie, że ich wynik... miał być zupełnie inny. Redakcja wyjaśnia, że miała nawet co do wyników dość precyzyjne oczekiwania.

„Wcześniejsze sondaże OKO.press dotyczące stosunków między państwem a Kościołem wskazywały na spory dystans większości obywateli od Kościoła.  Spodziewaliśmy się więc, że większość Polaków uzna zachowanie premiera na pielgrzymce Radia Maryja na Jasną Górę za niewłaściwe. Zakładaliśmy, że jest ono skierowane przede wszystkim do elektoratu radiomaryjnego. Tymczasem większość Polaków popiera gest powierzenia Polski w opiekę Czarnej Madonnie” - czytamy na łamach serwisu.

To jeszcze nie koniec. Dalej mamy próbę wyjaśnienia zaskakującego wyniku badania. Czy poziom absurdu może być jeszcze większy? Niestety... może.

„Być może wielu Polakom przemowa Morawieckiego kojarzy się ze słowami wypowiadanymi przez księdza podczas mszy (podobne słownictwo, składnia, otoczenie) i dlatego traktują ją jako coś „właściwego”. Dzięki pozytywnej sile tego skojarzenia są skłonni przymknąć oko na naruszenie zasady rozdziału państwa od Kościoła” - grzmi OKO.press.

Oczywiście do lamentu wyraźnie sympatyzującego z totalną opozycją serwisu dołączyli też redaktorzy z Czerskiej.