"Jest to początek naszej kampanii wyborczej do (sejmiku) województwa podlaskiego. Jesteśmy do tej kampanii przygotowani. Chcemy, żeby to była kampania merytoryczna i uczciwa" - mówił szef miejskich struktur PiS w Białymstoku, lider listy do sejmiku z okręgu białostockiego, Artur Kosicki. Dodał, że kandydaci wiedzą, jakie są problemy regionu i potrafią je rozwiązywać.

Kosicki powiedział, że jedną z ważniejszych propozycji jest budowa dróg. "Stawiamy na budowę nowych korytarzy drogowych, zwłaszcza to jest Via Baltica i Via Carpatia. Są to kluczowe szlaki komunikacyjne dla rozwoju gospodarczego naszego regionu" - powiedział Kosicki.

PiS proponuje także w programie budowę w Choroszczy k. Białegostoku Węzła Ekspedycyjno-Rozdzielczego Poczty Polskiej SA. Sebastian Łukaszewicz powiedział, że Poczta ma pod tę inwestycję 15 ha gruntu, a wartość inwestycji to ok. 60 mln zł. Mówił, że Choroszcz ze względu na swoje "atrakcyjne" położenie koło Białegostoku i drogi do Warszawy jest idealnym miejscem na taką logistyczną inwestycję. Pracę w tym centrum miałoby znaleźć ok. 200 osób, mają poprawić się warunki pracy pracownikom Poczty Polskiej, którzy teraz pracują w kilku miejscach w Białymstoku. Mówił też, że węzeł w Choroszczy "odciąży" węzeł w Warszawie i będzie obsługiwał północno-wschodnią Polskę.

Radna sejmiku Elżbieta Kaufman-Suszko powiedziała, że w programie PiS jest też budowa w regionie, m.in. w Suwałkach, Łomży, Białymstoku, Grajewie i Łapach mieszkań o niskim czynszu w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. W Podlaskiem, w najbliższej kadencji miałoby powstać co najmniej tysiąc takich mieszkań. Kaufman-Suszko podkreślała, że realizacja tego programu zależy bezpośrednio od współpracy rządu i samorządu.

"Podlasianie muszą wyjechać stąd, ale też i wrócić" - mówił doradca wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina, Stanisław Derehajło, lider listy do sejmiku w okręgu obejmującym południową część województwa, zapowiadając modernizacje 15 dworców kolejowych, m.in. w Białymstoku, Suwałkach, Szepietowie, Siemiatyczach, Łapach, Grajewie i Bielsku Podlaskim. "Do 2023 roku, przy naszej współpracy z rządem, uda się to wszystko osiągnąć. To jest nowe wyzwanie dla mieszkańców województwa podlaskiego i dobra prognoza do współpracy regionu i rządu" - mówił Derehajło.

W programie PiS jest też powstanie w Podlaskiem około dwustu tzw. Otwartych Stref Aktywności. Program realizuje Ministerstwo Sportu. Paweł Dmochowski powiedział, że w całym kraju planowane jest powstanie trzech tysięcy takich stref - obiektów sportowych i rekreacyjnych.

Kosicki poinformował, że dalsze punkty programu dla województwa podlaskiego będą prezentowane sukcesywnie, wówczas, gdy będą znani wszyscy kandydaci na radnych, a punkty programu zaprezentowane teraz to "piątka wstępna".

Kosicki mówił, że "dzięki rządom PO-PSL region jest bardzo mocno w tyle, jeśli chodzi o rozwój gospodarczy", dlatego inwestycji do realizacji musi być "bardzo dużo". "Rozważamy, trwają analizy razem z ekspertami, czy jakiegoś rodzaju port lotniczy jest możliwy do realizacji na terenie województwa podlaskiego i czy jest możliwość usytuowania takiego portu, sfinansowania takiego portu ze środków unijnych" - odpowiedział Kosicki, pytany o kwestie lotniska regionalnego i zaznaczył, że temat jest na etapie dyskusji i analiz.

Kosicki dodał, że lista kandydatów do podlaskiego sejmiku we wszystkich okręgach jest prawie gotowa, uzgodniona z koalicjantami, będzie przedstawiona lada dzień.