Monument w formie nagrobka z nazwiskami siedmiu żołnierzy, których miejsce pochówku jest nieznane, stanął na centralnym placu podbrzeskiego cmentarza.

Uroczystość odsłonięcia pomnika odbyła się w ramach obchodów stulecia niepodległości Polski i Święta Wojska Polskiego, które przypada 15 sierpnia.

Ten dzień jest ważny dla nas. Upamiętniamy żołnierzy, którzy zginęli na naszej ziemi, walcząc o naszą wolność - powiedziała PAP Anna Jankowska ze Wspólnoty Lokalnej Okolic Podbrzezie – Glinciszki.

Obecnie pomnik stanie się miejscem, przy którym będziemy obchodzili nasze uroczystości narodowo-patriotyczne. W okolicy mamy pojedyncze groby żołnierzy AK, ale tu w Podbrzeziu nie było miejsca, gdzie może przyjść młodzież i gdzie możemy mówić o naszej historii – mówiła.

Pomnik żołnierzy Wojska Polskiego w Podbrzeziu został wzniesiony z inicjatywy działającej na Litwie Fundacji Pamięci Narodowej. Jego budowę sfinansowało Suwalskie Stowarzyszenie Miłośników Historii "Penetrator".

Jarosław Szostko, prezes Fundacji Pamięci Narodowej, ułan kawalerii ochotniczej z Fundacji Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich, w rozmowie z PAP wskazał, że poszukując sposobu upamiętnienia 100. rocznicy niepodległości Polski, w archiwum znalazł wykaz żołnierzy, którzy zginęli lub zmarli od ran w latach 1919-1921 w województwie wileńskim. Było tam siedem nazwisk żołnierzy, którzy zginęli w okolicy Podbrzezia.

Postanowiliśmy utrwalić pamięć tych żołnierzy – powiedział.

Na płycie nagrobnej widnieją nazwiska tych siedmiu żołnierzy: Chaleckiego, Cichonia, Drabe, Janusza, Kruszewskiego, Pawłowa i Słowika.

Upamiętnianie miejsc polskiej pamięci narodowej jest jednym z celów działalności Fundacji Pamięci Narodowej.