Msza św. inaugurująca wydarzenie zgromadziła 10 kardynałów – m.in. przewodniczącego Konferencji Episkopatu USA kard. Daniela DiNardo, arcybiskupa Bostonu kard. Seana O’Malleya, metropolitę waszyngtońskiego kard. Donalda Wuerla i kard. Timothy'ego Dolana z archidiecezji nowojorskiej – oraz ponad 100 arcybiskupów i biskupów z całego świata. W konwencji uczestniczy też liczna polska delegacja na czele z Delegatem Stanowym Tomaszem Wawrzkowiczem.

Podczas inauguracji odczytano list, który do uczestników i organizatorów napisał prezydent Polski Andrzej Duda.

"Cieszę się, że od 12 lat Rycerze Kolumba obecni są także w Polsce, realizując dzieła, których istotą są wartości bliskie nam wszystkim. Miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm to fundamentalne postawy, bez których trudno wyobrazić sobie wspólnotę obywatelską"

- podkreślił prezydent.

W imieniu papieża Franciszka Rycerzy Kolumba pozdrowił także kard. Pietro Parolin.

"Ojciec Święty ponawia wyrazy swojej wdzięczności za działalność charytatywną Rycerzy Kolumba wobec naszych braci i sióstr, członków większej rodziny chrześcijańskiej, którzy znoszą krzywdy i prześladowania za swoją wiarę"

– napisał watykański Sekretarz Stanu.

Cytowany w komunikacie kapelan Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce abp Wacław Depo zaznaczył, że Zakon Rycerzy Kolumba jest "zaproszeniem do współpracy, a jednocześnie do odpowiedzialności za to, żeby biedy zarówno duchowej i materialnej było jak najmniej na tym świecie". Tymczasem metropolita lwowski arcybiskup Mieczysław Mokrzycki podziękował Polskim Rycerzom Kolumba za pomoc w rozwoju Zakonu na Ukrainie.

- W tych pierwszych latach Rycerze zdziałali cuda w Ukrainie i wiem, że nadchodzące lata będą jeszcze bardziej owocne

 - ocenił hierarcha.

Najwyższy Rycerz Rycerzy Kolumba Carl A. Anderson, w swoim sprawozdaniu z ostatnich 12 miesięcy formacyjnej i charytatywnej działalności powiedział: "Możemy powiedzieć, że za nami rok bratni, jakiego jeszcze nie było. Z dumą oznajmiam, że suma naszych darowizn wyniosła 185 mln dolarów. Nasz Zakon poświęcił w ostatnim roku bratnim również 75,6 miliona godzin na pracę wolontariuszy" - poinformował.

Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 1,95 miliona członków. W Polsce obecni są od ponad 11 lat i liczą ponad 5,5 tys. członków działających w 105 radach na terenie 28 diecezji. Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Organizację założył ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. 15 marca 2008 roku Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót Sługi Bożego ks. McGivney'a