- Piętnasty sierpnia jest dniem chwały oręża polskiego. Wracamy pamięcią do znamiennych wydarzeń, które rozegrały się na przedpolach Warszawy w sierpniowych dniach 1920 roku. Żołnierze Wojska Polskiego stoczyli heroiczny, zwycięski bój z bolszewicką armią. Obronili odzyskaną tak niedawno niepodległość ojczyzny. Więcej, ocalili Europę, którą napastnicy zamierzali podpalić ogniem rewolucji. O doniosłości tamtych wydarzeń świadczą słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego: "Żołnierze! Zrobiliście Polskę mocną, pewną siebie i swobodną. Możecie być dumni i zadowoleni ze spełnienia swego obowiązku". Wspominając Cud nad Wisłą, przekazujemy pamięć o obrońcach naszej niepodległości kolejnym pokoleniom, jednocześnie dziękujemy im za piękną lekcję patriotyzmu, która jest dla nas inspiracją i nauką na przyszłość

- napisał bp Guzdek w przesłaniu przekazanym PAP.

Biskup polowy podkreślił w nim, że Wojsko Polskie jest żywym symbolem trwania, siły i godności Rzeczypospolitej.

"W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości święto Wojska Polskiego nabiera wyjątkowego znaczenia. W tym uroczystym dniu pragnę złożyć serdeczne życzenia wszystkim żołnierzom Polskich Sił Zbrojnych, służącym na lądzie, morzu i w powietrzu, w kraju i na misjach zagranicznych. Dziękuję Wam za wzorowe wypełnianie obowiązku wobec ojczyzny, patriotyczną postawę i zaangażowanie w trosce o dobro Sił Zbrojnych. Wyrażam mój wielki szacunek dla waszej odpowiedzialnej żołnierskiej służby, którą wielu z was przypłaciło zdrowiem; ze czcią wspominam tych, którzy oddali życie"

- głosi przesłanie biskupa Guzdka.

Wojskowy hierarcha wyraża w nim również uznanie pracownikom resortu obrony narodowej oraz tym wszystkim, którzy mają udział w zapewnieniu Polsce bezpieczeństwa.

"Dziękując za waszą służbę Rzeczypospolitej, dziękuję także za wasze świadectwo wiary, którym dzielicie się w różnych okolicznościach życia. W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, modlę się do Hetmanki Żołnierza Polskiego o opiekę nad wami i z całego serca udzielam pasterskiego błogosławieństwa, którym ogarniam wasze rodziny i bliskich"

- napisał w przesłaniu biskup polowy.