W ubiegłym tygodniu eskadra myśliwców J-16 wzięła udział w ćwiczeniach wspólnie z samolotami J-10, J-11B oraz Su-30.

J-16 oparte są na konstrukcji Su-30. Po raz pierwszy zostały zaprezentowane około roku 2012, jednak oficjalny debiut samolotu miał miejsce w ubiegłym roku, w 90 rocznicę utworzenia Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLA). 

Song Zhongping w rozmowie z South China Morning Post zauważył, że chociaż ćwiczenia, jakie były przeprowadzone z udziałem J-16 były dużym krokiem naprzód, to samolot nie jest jeszcze w pełni gotowy do prowadzenia misji bojowych. 

Zasięg myśliwca wynosi 3 900 km, a jego prędkość maksymalna oscyluje w granicach 2 Ma. Uzbrojenie myśliwca stanowi działko kal. 30 mm oraz 12 węzłów uzbrojenia, na których może przenosić precyzyjne bomby, kierowane pociski powietrze-powietrze i przeciwokrętowe, rakiety służące do eliminowania radarów. Myśliwiec w wersji J-16D ma wielkie zdolności związane z walką elektroniczną, za sprawą systemów zakłócających oraz specjalnej anteny, w tym tych wzorowanych na systemach AN/ALQ-218.  Według ekspertów J-16 był specjalnie tworzony z myślą o walkach o Tajwan.