Nowoczesne sygnalizatory akustyczne są specjalnie dostosowane do potrzeb osób niewidomych i niedowidzących. Obecnie z nowoczesnej sygnalizacji można korzystać między innymi na skrzyżowaniach ul. Murawa i Słowiańskiej, Garbary i Estkowskiego czy też Pułaskiego i al. Wielkopolskiej.

Montaż urządzeń odbywa się bez zakłócenia ruchu drogowego i wiąże się jedynie z krótkotrwałymi utrudnieniami dla pieszych. Na realizację tego zadania Zarząd Dróg Miejskich przeznaczy w 2018 roku łącznie pół miliona złotych.

- Na sygnalizację akustyczną przy przejściach dla pieszych składają się przede wszystkim głośniki emitujące dźwięk, który naprowadza osobę niewidomą na sygnalizator. Ich głośność jest automatycznie dostosowywana do natężenia dźwięków otoczenia. Drugim elementem są przyciski o dodatkowych funkcjach. W momencie dotknięcia przycisku pieszy jest o tym informowany pojedynczym dźwiękiem, a po zapaleniu się zielonego światła przycisk zaczyna wibrować – tłumaczył Tomasz Majchrzak z Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu.

Jak dodał, z boku urządzenia umieszczone zostały ponadto trójwymiarowe piktogramy - wypukłe oznaczenia, które prezentują wygląd przejścia dla pieszych. Dzięki nim osoba z dysfunkcją wzroku dowie się, ile pasów jezdni ma do pokonania, czy pomiędzy pasami znajduje się wyspa, na której można przystanąć - a jeżeli tak, to czy jest na niej kolejny sygnalizator z przyciskiem. Piktogramy informują również, z której strony na przejście wjeżdżają samochody.