Nowy film Władysława Pasikowskiego („Jack Strong”, „Pitbull. Ostatni pies”) to szpiegowskie kino akcji inspirowane prawdziwą historią słynnego „Kuriera z Warszawy”, czyli Jana Nowaka-Jeziorańskiego, którego samotna misja miała zdecydować o losach Polski i Europy podczas II wojny światowej. NIedawno, w siedzibie Muzeum Powstania Warszawskiego (koproducenta obrazu) odbyło się spotkanie z twórcami filmu, podczas którego poznaliśmy szczegóły projektu.

Główną osią filmu nie jest  postać samego Jana Nowaka-Jeziorańskiego, ile jego misja. A przez to, że staramy się opowiedzieć tu raczej o bohaterze, niż superbohaterze, mamy do czynienia z postacią bardzo ludzką

– mówił w MPW Philippe Tłokiński („Volta”, „Noc Walpurgi”, „Belfer”), młody aktor, który w „Kurierze” wciela się w rolę tytułową.

Zależy nam, by oprócz wartości historycznej, film był po prostu świetną rozrywką, kinem z pogranicza gatunków – przygodowego i szpiegowskiego. Z racji tego, że dysponujemy wystarczającymi środkami, chcemy zrobić ten film z rozmachem

– dodał Klaudiusz Frydrych, producent ze studia Scorpio (odpowiedzialnego za produkcję opowiadającego o gen. Ryszardzie Kuklińskim „Jacka Stronga”).

Oprócz Tłokińskiego w roli Nowaka-Jeziorańskiego, w „Kurierze” zobaczymy m.in. Zbigniewa Zamachowskiego, Jana Frycza, Cezarego Pazurę, Adama Woronowicza, Mirosława Bakę, Mariusza Bonaszewskiego, Tomasza Schuchardta, Patrycję Volny, Michaela Terry’ego oraz gwiazdę francuskiego kina Julie Engelbrecht. Za zdjęcia odpowiada nazywana „Polką numer jeden za kamerą w Hollywood” Magdalena Górka. Mecenasem filmu jest PGE Polska Grupa Energetyczna. FIlm powstaje ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Jak zapowiedział obecny na konferencji dyrektor MPW Jan Ołdakowski, premierę „Kuriera” zaplanowano na pierwszy kwartał przyszłego roku. Dyrektor muzeum ogłosił również casting dla osób - kobiet i mężczyzn -  w wieku od 18 do 24 lat, które chciałyby zagrać niewielką rolę w „Kurierze”. 

Wszystkich chętnych zapraszamy na casting, który odbędzie się we wtorek 7 sierpnia w Warszawie w Muzeum Powstania Warszawskiego przy ul. Grzybowskiej 79 (wejście od strony Parku Wolności). Zaczynamy o godzinie 10.00, zainteresowanych udziałem w przesłuchaniu prosimy o punktualne przybycie! Rejestracja na miejscu.  Strój dowolny, natomiast polecamy założyć wygodne buty.   Zdjęcia do filmu z udziałem zwycięzców castingu planowane są na koniec sierpnia tego roku. Wszelkie pytania należy kierować na adres e-mail: kurierfilm@1944.pl

- informuje dystrybutor filmu Kino Świat.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Kurier" Pasikowskiego - znamy pierwsze szczegóły filmu