Na uwagę zasługuje fakt, że szczeciński Sąd Okręgowy, rozpoznając wniosek prokuratury o przedłużenie tymczasowego aresztowania wobec Gawłowskiego, zdecydował o dalszym stosowaniu aresztu, ale zastrzegł, że zostanie on uchylony po wpłaceniu przez polityka 500 tysięcy złotych w ciągu 14 dni. Jest to więc w dalszym ciągu środek zapobiegawczy, na co sąd wyraźnie zwracał uwagę, przyznając po raz kolejny rację prokuraturze w kontekście obawy mataczenia przez Gawłowskiego w sprawie.

Mec. Włodzimierz Łyczywek powiedział dziennikarzom, że Gawłowski jeszcze dziś powinien wyjść z aresztu.

Po wpłaceniu kwoty 500 tys. zł, którą nota bene złoży cała rodzina i z różnych kont będą (pieniądze) wpłacane (...), przyjadę z tymi dowodami wpłat (do szczecińskiej delegatury Prokuratury Krajowej) i wszyscy ci, którzy będą „na raty” te 500 tys. wpłacać, muszą złożyć oświadczenie i pouczenie o tym, że kaucja przepadnie, gdyby się ukrywał czy uciekał (...) pan poseł Gawłowski i w związku z tym dziś powinien wyjść

– mówił pełnomocnik posła PO Włodzimierz Łyczywek.

Jak wynika z ustaleń portalu niezalezna.pl, pełnomocnik Gawłowskiego deklarował, że wymaganą kwotę zbierze w ciągu godziny i dostarczy do sądu wszelkie niezbędne dokumenty, umożliwiające rozpoczęcie dalszych formalności związanych z opuszczeniem przez Gawłowskiego aresztu.

Wiemy już, że ma zostać wpłacona kaucja. Pełnomocnik Gawłowskiego zapowiedział, że w ciągu godziny powinny zostać zebrane wpłaty od całej rodziny. W ten sposób ma zostać zebrana cała suma wyznaczona przez sąd na kaucję. Mecenas Łyczywek ma przywieźć do sądu dowody tych wpłat, które zostaną dołączone do materiału dowodowego. Należy jednak podkreślić, że sąd w całości zgodził się z argumentacją prokuratury, iż areszt jest konieczny. Wskazano, że zachodzi duże prawdopodobieństwo matactwa, jednak podkreślono, że kaucja także jest w tym przypadku środkiem zapobiegawczym. Co ciekawe, już po raz trzeci w tej sprawie, kolejny skład sędziowski przychylił się do argumentacji prokuratury i stwierdził, że w sprawie istnieje obawa mataczenia. Tym razem zdecydowano jednak o wyborze innego środka zapobiegawczego, niż areszt

– mówi obecny na miejscu Tomasz Duklanowski dziennikarz Radia Szczecin i portalu niezalezna.pl.

Z naszych ustaleń wynika, że jeśli pełnomocnik posła Gawłowskiego dopełni wszelkich formalności związanych z potwierdzeniem zebrania środków na kaucję dla polityka, wówczas Gawłowski będzie mógł opuścić areszt najprawdopodobniej ok godziny 15:00.